طرح  عکس  نمايه نشريات دانشجويي  بانک اطلاعات نشريات دانشجويي  آموزشي  معرفي مراكز فعال نشريات  جشنواره نشريات  مجله همراه  تازه هاي نشريات  اتاق گفتگو   
همايش تعاون و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهي برگزار مي شود            تقويم آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در نيمسال تابستان سال تحصيلي 1385 اعلام شد            پذيرش مقاله عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در كنگره بين المللي            برگزاري كارگاه برنامه ريزي و الگوهاي تدوين طرح درس در دانشگاه گرگان            دانشگاه گرگان ميزبان مسابقات تنيس و بدمينتون دانشگاه هاي كشور           
دغدغه‏هاى دوران دانشجويى /صنفی دانشجویی/ 4/بهمن/1383---7:38:06 PM
دغدغه‏هاى دوران دانشجويى

دغدغه در لغت به معناى پنهان كردن چيزى، ترس، بيم، تشويش خاطر. دغدغه‏مند به مشوش خاطر، پريشان حواس گويند(فرهنگ معين)
بى‏شك دغدغه، همزاد انسان است و هيچ فردى را در هيچ مقطعى از زندگى را نمى‏توان يافت كه بدون دغدغه باشد؛ با اين تفاوت كه دغدغه‏هاى هر فرد، بستگى به نوع جهان‏بينى. بايسته‏ها و كاستيهاى وى در مسير حركت و نيز گستره آرمانهاى وى باز مى‏گردد. در آموزه‏هاى اسلامى هر دغدغه‏اى كه انسان را به سوى خدا و حيات عزتمند سوق دهد، دغدغه‏اى مقدس به شمار مى‏آيد هر چند كه اين دغدغه ازدواج، اشتغال، كسب درآمد حلال و... باشد.
آنچه در پيش رو است نگاهى است كوتاه، به دغدغه‏هاى دانشجويان عزيز كه بايدها و نبايدهاى خود را به تصوير كشيده‏اند.
مطالب شما عزيزان هم به تحريريه دانشجويى پرسمان رسيد:
قاسم الله يار محمود صالحى/نقشه‏كشى صنعتى مركزآموزش عالى فنى شهيد صدوقى يزد، عباس كى‏نژاد، سيدمهدى جوادى/كتابدارى بيرجند، محمدرضا عبداللهى/تعمير و نگهدارى دانشكده صنعت هواپيمايى، ن.اسكى/محيط زيشت زابل، زرين‏تاج خليل‏زاده، روان‏شناسى پيام نور خوى، بى‏نام/رياضى شهيد رجايى، خليل‏الله ميرزايى/علوم تربيتى بوعلى‏سيناى همدان(مجتمع آموزش عالى‏عالى‏ملايى)، سجاد محمدى/ساختمان دانشگاه فنى مهندسى استان ايلام، كامبيز طولابى/جامعه‏شناسى‏شهيد بهشتى، منيژه حسابى/دانشگاه مازندران/دانشگاه علوم انسانى و اجتماعى، كمال دشتى /روان‏شناسى امام خمينى قم، صديقه خارستانى/الهيات پيام‏نور، بركلى قزل/استان گلستان، على كافترى/برق صنعتى فنى‏سازى، حميده عليزاده/حقوق آزاد اروميه، نرجس ناصرى/كتابدارى بيرجند، خ.شمس/ادبيات فارسى شهركرد، نامدارى/كرمانشاه، حميدرضا نصيرى نژاد، مهدى رحيميان/مديريت صنعتى امام حسين(ع)، على احمدى/ادبيات عرب چمران اهواز، سميران عزيزيان/برق تربيت دبيرشريعتى، ناصر قلى‏پور/ نقشه‏كشى صنعتى و طراحى، مرتضى عطايى/ زمين‏شناسى آزاد اسلامى مشهد، ناهيد دشتى/ادبيات عربى فردوسى مشهد. چند پله بالاتر
مريم حمزه، رشته علوم تربيتى دانشگاه برخوار
مهم‏ترين دغدغه اين دوران شيرين و پر رمز و راز دانشجويى براى من اين مسئله است كه آيا به معنى واقعى كلمه دانشجو و جوياى دانش بوده‏ام يا خير؟ آيا توانسته‏ام نسبت به دوران قبل فقط چند پله ناقابل بالاتر بايستم يا نه؟ من اين برترى را صد البته تنها در يك جنبه خواستار نيستم. جنبه اخلاقى اين برترى، كمتر از جنبه علمى برايم ارزش‏مند نيست و چه بسا رسيدن به مورد دوم بدون درك اهميت مورد اول، چندان باعث به خود باليدن نيست.
دغدغه اتصال به مراتب بالاتر پس از تحصيل به طورى كه براى خودم و ديگران قابل مشاهده و لمس باشد و در رويارويى با فراز و نشيب‏هاى زندگى يارى‏ام نمايد، اكثر اوقات مرا در اين دوران گذرا و پر شور جوانى و دانشجويى به خود اختصاص داده است.
به اين انديشه‏ام كه چگونه بايد زندگى كرد و چراغ كم نور علم خود را فرا روى راه طولانى زندگى قرار دارد تا راهمان روشن شود. مى‏خواهم راه ميان بُر رسيدن به كمال انسانيت را پيدا كنم. در انديشه‏ام درخت پر بر و بارى را مى‏بينم كه از زيادى ثمر سر به زير گرفته، فروتنى مى‏كند. آرزويم مانند آن درخت شدن است. بيزارم از درخت بى‏بَرى كه سر در آسمان دارد و تهى و بى تأمل از كنار همه چيز و همه كس مى‏گذرد.

تغيير نكردن اعتقادات مذهبى‏
شهرام امينى، هوشبرى دانشگاه لرستان‏
دغدغه اصلى دانشجو اين است كه پس از ورود به دانشگاه خط و مشى او عوض نشود و اعتقادات مذهبى‏اش را تغيير ندهد و از دين و مسائل دينى‏اش جدا نشود و هر روز بتواند بيش از روز قبل به فكر خدمت به مردم باشد و اگر نه هزينه تحصيل و ترس از افتادن درس در طول تحصيل و شغل و تشكيل زندگى مشترك بعد از تحصيل كه مسئله جدى و نگران كننده‏اى نيست و مى‏شود با توكل به خدا و استمداد از ائمه(ع) آنها را مرتفع ساخت و بايد براى رسيدن به آنها يا على گفت و بس.

دغدغه‏هاى اساسى يا دغدغه‏هاى فعلى‏
بهنام ايروانى‏نژاد، منابع طبيعى دانشگاه گيلان، صومعه سرا
در واقع دو نوع دغدغه داريم؛ اول دغدغه‏هاى مطلوب كه بايد در هر فرد متعهد مانند يك دانشجوى مسلمان و آزاد انديش وجود داشته باشد و دوم برخى دغدغه‏هاى رايج در بين دانشجويان كه قطعاً برخى از آنها حتى ارزش فكر كردن هم ندارند.
يك دانشجو بايد دغدغه اصلى و مهم خود را در كسب دانش و مهارت (در هر رشته تحصيلى) و در كنار آن بهره‏گيرى از ساير استعدادهايش قرار دهد. هر انسانى براى كامل شدن نياز دارد كه به نيازهاى چند بعدى وجود خويش پاسخ گويد. قطعاً ارضا كردن ميل علم‏طلبى و دانش اندوزى به تنهايى نمى‏تواند انسان را در مسير درست ترقى و كمال قرار دهد. پرورش ايمان، تعهد به مردم و جامعه‏اى كه از امكاناتش بهره برده است، شعور سياسى و فهم روابط اجتماعى همگى بايد از اولويت‏ها و دغدغه‏هاى يك دانشجوى مسلمان و آزاد انديش باشد.
متأسفانه برخى عوامل اقتصادى و فرهنگى موجب شده است تا حدى اين اصول جدى و خط مشى‏هاى اساسى براى يك دانشجو كم رنگ شود و تا حدى جاى خود را به مسائل ديگر بدهد. قطعاً دغدغه‏هاى شغلى و نيازهاى اقتصادى براى اكثريت دانشجويان ما كه دانشگاه را به چشم محلى نگاه مى‏كنند كه بايد بعد از آن وارد بازار كار شوند از مهم‏ترين دغدغه‏هاى نسل امروز دانشگاهيان ماست.
پس در واقع بين دغدغه‏هاى اصلى يك دانشجو و دغدغه‏هاى فعلى او تا حدى فاصله ايجاد شده است.

غذا تو بخور!
ندا رجبى، پرستارى ناپيوسته، دانشكده علوم پزشكى شاهرود
دانشجو مى‏رود سر كلاس. استاد مى‏آيد. استاد عصبانى است. استاد خسته است. استاد فرياد مى‏زند و اَخم مى‏كند. دانشجو خسته‏تر با روحيه پرسش‏گر اعتراض مى‏كند. استاد مى‏گويد: جاى اعتراض نيست.
دانشجوى خسته با زحمت زياد چندين صفحه را تايپ مى‏كند و به سراغ مسئول كامپيوتر مى‏رود و مى‏خواهد پرينت بگيرد؛ ولى مى‏گويد: شرمنده فقط مقالات كامپيوتر را پرينت مى‏گيريم.
دانشجو دندانش مى‏شكند، چى بود؟ يك سنگ ريگ در عدس پلو (ساچمه پلو)، دانشجو اعتراض مى‏كند: آشپز مى‏گويد: از دستم در رفت، چه كار دارى؟ غذاتو بخور.

عدم آشنايى با حقوق دانشجويى‏
مهدى مرادى، كارشناسى ارشد جامعه‏شناسى، دانشگاه شهيد باهنر كرمان‏
واقعاً از بس اين دغدغه‏ها زيادند، نمى‏توانم آنها را به خوبى اولويت بندى كنم و بگويم تمامى دغدغه‏ها در همين يك مورد خلاصه مى‏شود.
1. اولين دغدغه، دغدغه اقتصادى دوران دانشجويى و بعد از آن فارغ‏التحصيلى آنان مى‏باشد و اين واقعاً براى دانشجويان سخت است كه با تحمل مشقات فراوان درس بخوانند و بعد از دوران تحصيل، بيكار باشند.
2. دومين دغدغه، مشكل حقوق دانشجويان است كه شايد اگر اين مشكل از طريق يك نهاد حل شود، مشكل اول را تا حدى پوشش مى‏دهد؛ چون دانشجويان ما از حقوق خود در دانشگاه‏ها بى خبرند و اصلاً هيچ اطلاعاتى ندارند كه شايد شما آن را مشكل شخصى بدانيد؛ ولى به نظر من اين يك مشكل اجتماعى است.

فقدان تعهد در استخدام رسمى‏
على قديمى، روانشناسى دانشگاه فردوسى مشهد.
1. عدم وجود منابع موثق و قابل اعتماد جهت مشاوره و هدايت دانشجو به سمت شغلى كه متناسب با رشته و استعدادش باشد.
2. عدم اطلاعات و منابع كافى در زمينه چگونگى كاريابى.
3. عدم وجود اماكن و فضاهايى كه دانشجو در آن بتواند به رشته تحصيلى خود جامه عمل بپوشاند.
4. عدم وجود تعهد و استخدام رسمى براى دانشجويايى كه از مراكز آموزش عالى فارغ التحصيل مى‏شوند.
پس بايد چاره‏اى انديشيد در رفع اين همه دغدغه‏ها و جلوگيرى از فرار و نابودى مغزها؟!

پايان تحصيل آغاز دغدغه‏
فاطمه اميرزاده، ادبيات عرب آزاد بابل‏
همه چيز از ورود دانشجو به دانشگاه شروع مى‏شود. اضطراب امتحان، نمره قبولى، مشروط شدن، ازدواج دانشجويى، كار دانشگاهى و در آخر بيكار ماندن، اينها دغدغه يك دانشجوست. او هميشه مى‏ترسد كه وقتى از اين چارديوارى، يعنى دانشگاه بيرون برود، چه كند؟ آيا زنده بماند تا زندگى كند يا زندگى كند تا زنده بماند؟

كار براى پسران، ازدواج براى دختران!
س.خليل‏نژادى، رياضى كاربردى، پيام نور دامغان.
اطرافيان فكر مى‏كنند كه يك عده آدم بى خيال كه فقط دغدغه‏هاى آنها وارد شدن به دانشگاه بوده است، دور هم جمع شده‏اند و جماعت دانشجو را تشكيل داده‏اند؛ اما اصلاً اين گونه نيست. دغدغه‏هاى فكرى ما دانشجوها زياد است كه مهم‏ترين آن براى آقا پسرها اين است كه اگر درسشان به پايان برسد و كار پيدا نكنند، بايد با اين سال‏هايى كه از جوانى پشت سر گذاشته‏اند، چگونه برخورد كنند و از طرفى مهم‏ترين دغدغه دختر خانم‏ها اين است كه با اتمام درسشان ديگر هيچ بهانه‏اى براى ازدواج كردن ندارند و بايد به اصرار خانواده تن به ازدواج دهند.

دانشجو آرامش مى‏خواهد
مهدى يوسفى نژاد عطارى‏
آنچه امروزه مهم‏ترين دغدغه دانشجويى به شمار مى‏رود و مى‏توان آن را در جامعه كنونى جدى‏ترين تلقى نمود، آرامش است. امروز دانشجو اگر مى‏خواهد ازدواج كند، مى‏خواهد به آرامش برسد. اگر دنبال اعتياد و مواردى از اين قبيل مى‏رود، آرامش مى‏خواهد. اگر امروز دانشجو افسرده مى‏شود، چون به آرامش درونى نرسيده است و آن چه را كه مى‏طلبد، نيافته است. اگر امروز دانشجو نقد مى‏كند و نقد مى‏شود، چون آرامش را مى‏خواهد و يا برايش مى‏خواهند. اگر امروز دانشگاه‏هاى كشور دانشجويان را به تحصيل فرا مى‏خواند و دانشجو از آن مى‏گريزد و در مقام دانشجو بودن نمى‏ماند، آرامش مى‏خواهد؛ ولى آن چه مسلم به نظر مى‏رسد، آرامش و نشاط درونى است كه از ايمان واقعى به خداوند متعال سرچشمه مى‏گيرد و بر قلب‏ها جارى مى‏شود. بايد قبل از هر كارى زمينه‏هاى به وجود آمدن چنين ايمان را در دل‏هايمان به وجود آوريم.

بيكارى
حسينعلى فخيره، رياضى كاربردى، آزاد زاهدان‏
دغدغه همه مردم، به خصوص دانشجويان مسئله بيكارى است و اين باعث مى‏شود كه يك دانشجو بيشتر از آن كه به تحصيل بپردازد، به مشكلاتى كه بر سر راه خود مى‏بيند، بيانديشد و هر مشكل ديگرى براى دانشجو با توجه به شرايط زمانى و خصوصيات خود دانشجو حاد مى‏باشد و اين مشكل باعث شده است كه به هر كس كه مى‏رسى و از او علت ادامه تحصيل ندادن را مى‏پرسى، با كمال افسردگى مى‏گويد: آنهايى كه رفته‏اند، چه كار كرده‏اند. هر چند كه ما دانشگاه را فقط محل كسب نمى‏دانيم كه از راه علم كار پيدا كنيم و اين مشكل است كه ما سال‏هاست با آن روبه رو هستيم كه دشمنان اين را براى ما به وجود آورده‏اند و ما را مصرفى بار آورده‏اند و اين همه مشكلات باعث مى‏شود يك دانشجو به همه چيز فكر كند؛ غير از امر مقدس ازدواج كه اين هم، فسادهايى را در جامعه به وجود مى‏آورد.

رهايى از دغدغه‏هاى مادى‏
سكينه مهدوى، علوم پزشكى بيرجند
دغدغه مشكلات زندگى، انسان را از توجه به خدا و تفكر در فلسفه زيباى زندگى باز مى‏دارد. دغدغه‏هايم بسيار فراوان است؛ اما سعى مى‏كنم صفحه ذهنم را از دغدغه‏هاى مادى پاك كرده، در مشكلات زندگى به خدا توكل داشته، به او ايمان آورم كه او خودش فرموده: نحن اقرب اليكم من حبل الوريد.

هيچكس اهل عمل كردن نيست!
محمد سياحى، مديريت امور بانكى، دانشگاه واحد دهاقان اصفهان‏
چرا هيچ كس به فكر آينده دانشجويان نيست؟
چرا جوانى كه شانزده سال از بهترين دوران عمرش را به تحصيل مى‏پردازد، پس از شانزده سال هيچ كس به فكراين قشر از جوانان آينده ساز نيست؟
چرا مسئولان كشور فقط ياد گرفته‏اند كه شعار بدهند و هيچكس اهل عمل كردن نيست؟
آينده شغلى ما جوانان تحصيل كرده به هيچ عنوان تأمين نيست و از آينده شغلى خود بى خبر هستيم و از امنيت شغلى، بعد از فارغ التحصيلى برخوردار نيستيم.

دغدغه‏هاى كوتاه مدت، ميان مدت، بلند مدت‏
مجيد قائدى جو، فارغ التحصيل رشته برق‏
دغدغه‏هاى دانشجو را مى‏توان به سه دسته دغدغه‏هاى كوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت تقسيم‏بندى كرد.
دغدغه‏هاى كوتاه مدت عبارتند از: انتخاب واحد، حذف و اضافه، اساتيد مربوطه، امتحانات ميان ترم و پايان ترم، مشكلات زندگى دانشجويى، مشكلات خانوادگى و مشكلاتى كه ممكن است در دانشگاه براى دانشجو پيش بيايد و هزار و يك مشكل ديگر كه ممكن است هر لحظه براى او اتفاق بيفتد. اين گروه از دغدغه‏ها را مى‏تون با خوب درس خواندن حل نمود و ازخيلى موارد آن چشم پوشى كرد.
دغدغه‏هاى ميان مدت: اين نوع دغدغه‏ها كه بخش اندكى را در بر مى‏گيرند، نمى‏توان آنها را به سادگى از بين برد و در بعضى موارد ممكن است به ترك تحصيل بينجامد كه بيشتر مربوط به مشكلات خانوادگى است. مسائل عاطفى، اقتصادى و در مواردى مسائل فرهنگى از اين نوع دغدغه‏هاست.
دغدغه‏هاى بلند مدت: اين دغدغه‏ها كه آينده فرد را در بر مى‏گيرند، عبارتند از: دغدغه ادامه تحصيل، آينده شغلى، ازدواج، موقعيت اجتماعى، اقتصادى و... .

اختلاط دختر و پسر
رسول فردوسى، مكانيك، شاخه شمال شهيد چمران‏
اردوهاى مختلط، حضور دختران در كنار پسران در انجمن‏هاى اسلامى، علمى، صنفى، ورزشى و نبود هيچ منعى براى برقرارى روابط دوستى ميان دختران و پسران، همه و همه برخورد و برقرارى روابط ميان دختران و پسران را تشديد مى‏كند.
حال در اين سنين دانشجويى (24-19 سال) كه اوج تمايلات جنسى و شهوانى است، چگونه مى‏توان در ورطه گناه نيافتاد؛ ولى ميل جنسى و شهوانى را آرام كرد؟ آيا راهى جز عفت پيشگى و پرداختن به تفريحات سالم وجود ندارد؟ آيا اسلام به ما اجازه مى‏دهد كه با جنس مخالف رابطه دوستى برقرار كنيم؟ دانشجويان به بهانه همكلاسى بودن، درس پرسيدن، شناخت پيدا كردن براى ازدواج يا به بهانه تجربه اندوزى براى برقرارى رابطه براى زندگى آينده رابطه برقرار مى‏كنند. شما را به خدا اينقدر راحت از ازدواج دانشجويى صحبت نكنيد.

فراهم كردن شهريه
نيره خاكسار بجستانى‏
دغدغه‏اى كه هر دانشجوى تازه وارد با آن روبروست كتابهاى پر حجم دانشگاه، شيوه يادگيرى و برنامه‏ريزى آن مى‏باشد. دانشجوى ترم اولى كه تحت تأثير دانشگاه و دانشجوى ديگر قرار مى‏گيرد اين تأثير بر اعتقادات و فكر، جسم و مقام وجود او تأثير مى‏گذارد و از خانواده و دوستان خود دور مى‏شود و اين دورى بر آينده و سرنوشت او تأثير مى‏گذارد. اضطراب در موقع انتخاب واحد، دادن شهريه، پاس نكردن واحد پيش نياز و به دنبال آن برداشتن تعداد واحدهاى مورد نظر همه و با هم تبديل به يك دردسر بزرگ مى‏شود و بالاخره آخرين دغدغه هر دانشجو اين است كه چگونه مى‏توان اين بار مسئوليت را به دوش كشيد. و چگونه مى‏توان در مقابل خدا و امام عصر(ع) سر بلند بود.

عدالت خواهى‏
مريم نجيمى، مترجمى زبان، دانشگاه اراك‏
دغدغه‏هاى من عبارتند از:
چگونه مى‏توان عدالت طلب بود و همگان را به سوى عدالت تشويق و دعوت كرد؟
چگونه مى‏توان جنبش عدالت‏خواهى را به سر منزل مقصود رهنمون كرد؟
چگونه مى‏توان زمينه عدالتخواهى را در دانشگاه ايجاد كرد؟

دغدغه به خود مى‏بالد كه...
نسرين خاكسار، فارغ التحصيل زبان و ادبيات عرب‏
دغدغه نيز بر خود مى‏بالد و افتخار مى‏كند.
او افتخار مى‏كند كه دغدغه اول دانشجويان ايرانى، حفظ عقيده پاك و آرمان والايشان است.
دغدغه بر خود مى‏بالد كه دغدغه سربازان سنگر علم، مولايشان امام زمان (عج) است. آنها در كنار هم آموخته‏اند كه منتظران واقعى آقايشان باشند و با تير گناه خود قلبش را مجروح نسازند.
دغدغه، افتخار مى‏كند كه هم و غم دانشجويان ما، رهبرشان است. آنها هميشه نگرانند كه چه كسانى قلب آقا را به درد مى‏آورد.
دغدغه، خوشحال است كه جوانان دانشگاهى، اولين كسانى هستند كه در مقابل شبيخون فرهنگى شيطان صفتان مقاومت مى‏كنند.

دورى از اصل خويش‏
سيد هادى نژاد حسينى‏
در اين زمان متفكران، كارشناسان، كسبه بازار و خلاصه همه از مشكلات جوانان سخن مى‏رانند و ازدواج، شغل، مسكن، ميدان دادن به جوان، آرمان‏گرايى و... را دغدغه‏هاى جوانان مى‏دانند و براى حل آنها هزار جور برنامه بلند مدت، كوتاه مدت و ميان مدت ارائه مى‏دهند؛ اما اگر كمى دقت كنيم، عامل اساسى كه در همه دغدغه‏هاى جوانان وجود دارد، همان ارتباط جوان با خدا و اميد به او و توكل بر اوست كه اگر اين مسئله حل شود، ديگر مشكلات خودبه خود حل مى‏شوند. مهم‏ترين دغدغه جوان در دنياى هزار رنگ امروز، دورى از اصل خويش و پشت كردن به خدا و تعاليم الهى است.

شكوفايى همه استعدادهاى
احسان محسنيان فرد، معدن، شهيد باهنر كرمان‏
مهمترين دغدغه يك دانشجوى آرمانخواه، فراتر از مسكن و شغل است و آن اين است كه آيا او مى‏تواند براى جامعه، مردم، كشور و دين خود مفيد باشد و آيا مى‏تواند همه استعدادها وتوانايى‏هاى خود را شكوفا سازد و آن را نثار مردم، جامعه و ارزش‏هاى والاى اسلامى نمايد و در آخر آيا همسر خوبى كه او رادر اين راه كمك كند، پيدا مى‏كند.

ايستگاه بين كلاس‏ها
فهيمه صاحبانى، ادبيات فارسى، شيراز
ازدست رفتن وقت در سلف و در ايستگاه بين كلاس‏ها پريشانى مى‏آورد.
برخى استادان به فضاى (مختلط) كلاس توجه ندارند و برخى هم زياد كتاب درسى معرفى مى‏كنند.
در خوابگاه‏ها هر كس هر طور مى‏خواهد مى‏گردد و هر كارى مى‏كند و صدا مى‏كند. در دانشگاه هم با رفتارها و حرف‏ها حرمت بقيه را هم مى‏شكنند.
ساعت كلاس طورى است كه هنگام نماز هم درس است و از جماعت و اول وقت محروم مى‏شويم.
برخى ريشه‏هاى درسى با آن چه قبلاً خوانديم، تفاوت دارد و نمى‏دانيم آن چه را در دبيرستان خوانديم، درست است يا آن چه در دانشگاه مى‏خوانيم.

دانش پژوهى و تحقيق
حميده ناموران، برنامه ريزى آموزشى‏
مهم‏ترين دغدغه دانشجويى، دانش پژوهى، تحقيق و مطالعه در مفهوم واقعى‏اش، يعنى در پى دانش بودن و دانشجو بودن است كه اين زمانى تحقق مى‏يابد كه امكانات لازم و همراهى افراد دست اندركار، در اين موارد وجود داشته باشد.

نگرانى از آينده‏
روح اللَّه رضايى نسب، هوشبرى علوم پزشكى ايران‏
دانشجو هم، چون مردم عادى است؛ پس دغدغه‏هايش هم جدا از مردم عادى نمى‏باشد.
دانشجوى ما هميشه در يك تنش و عذاب روحى قرار دارد. هميشه به اين فكر مى‏كند كه بعد از فارغ التحصيلى در اين رشته و گرفتن مدرك، آينده‏ام چه مى‏شود؟ آيا ازديگران عقب خواهم افتاد؟ اگر در اين مقطع بمانم، آيا مى‏توانم به مقطع بعدى راه يابم؟ آيا اگر در اين رشته و اين مقطع اشتغال ورزم، آينده خوبى خواهم داشت؟ چرا اين رشته راانتخاب نمودم و كاش رشته ديگرى را انتخاب مى‏كردم تا صاحب فلان قدرت و مقام مى‏شدم و از احترام خاصى برخوردار مى‏شدم.

معنويت در جوانى‏
مريم رياضى، آمار، پيام نور نجف آباد
بنده مهم‏ترين دغدغه خويش را در غالب ابيات زير از استاد جواد محدثى، به عرض مى‏رسانم:
عمر بگذشت به بى حاصلى و مسخرگى‏
چه توانى كه ز كف دادم مفت‏
من ندانستم و كس نيز به من هيچ نگفت‏
قدرت عهد شباب‏
مى‏توانست مرا تا به خدا پيش برد
ليك بيهوده تلف گشت جوانى‏
هيهات و صد افسوس كه چون عمر گذشت
معنى اش فهميدم
به نظر بنده دغدغه‏هاى معنوى دانشجويان مهم‏ترين دغدغه‏ها براى نسل جوان است.

همه كاره‏ايم و هيچ‏كاره!
مصطفى مظاهرى، مشاوره، دانشگاه اصفهان‏
به طور دقيق همه چيز دغدغه است. همين فردا هم دغدغه خاص خود را دارد؛ به قول جلال آل احمد: مادر اين راهى كه مى‏رويم همه كاره‏ايم و هيچ كاره دغدغه اين است:
به كجا چنين شتابان.
و مهم‏تر از آن، من چرا غافل از احوال دل خويشتنم.

15 نفر در يك اتاق‏
فاطمه قديم‏پور آنى، بهداشت عمومى دانشگاه علوم پزشكى اردبيل‏
دغدغه‏هاى دانشجويى: ما توى يك اتاق پانزده نفره كه رشته‏هاى مختلف در آن است، زندگى مى‏كنيم.

كشته شدن روح دانش پژوهى‏
اسحاق خسروپناه، زمين‏شناسى، علوم كشاورزى و منابع طبيعى گرگان‏
بزرگ‏ترين دغدغه و مشكل دانشجويان، كشته شدن روحيه علم‏طلبى و تلاش براى تفكر و نوآورى است. عامل خشكاندن اين روحيه كه عامل محرك اصلى جهت رشد و پرورش علم در جامعه‏اى علمى به نام دانشگاه است، به نظر من عواملى چون نداشتن امكانات ابتدايى پژوهش است تا چه برسد به امكانات پيشرفته! هدف تنها پاس كردن درس‏ها و ايجاد جو سياسى به جاى جو علمى در دانشگاه است.
حال نظر من اين است كه كسانى كه عهده دار اين مسائل هستند، به جاى افزودن تعداد دانشجو، به كيفيت شرايط تحصيل، شرايط، وسايل و در نهايت شرايط اشتغال به كار پس از پايان تحصيل بپردازند.

مرز بين حق و باطل
حسن بابايى، كاشان‏
مهم‏ترين دغدغه يك دانشجو اين است:
1. حرف چه كسى را قبول كنيد؛ استاد يا غير استاد؟
2. حق كدام و باطل كدام است؟
3. حق مدارى ديروز يا حق مدارى امروز؟
4. اگر استاد دروغ مى‏گويد، چرا در حكومت اسلامى در مسند استادى است؟

چگونه انديشيدن‏
روح اللَّه كشاورز، مديريت و برنامه‏ريزى، دانشگاه آزاد واحد تنكابن‏
در سطح دانشگاه و جامعه متأسفانه شاهد رسوب ارزش‏هايى هستيم كه با مطالعه تاريخ اين سرزمين، حاصل رنج‏ها و سختى‏هاست؛ اما در ميان دانشجويان اين ارزش‏ها درونى نشده است عدم دست‏يابى به هويت به روندها، صيغه مجردى داده، دانشجويان مى‏روند تا آنچه را مى‏خواهند به دست آورند؛ نه آنچه را كه براى يك زندگى مطلوب لازم دارند؛ آينده‏اى كه از نظر اقتصادى براى ما بسيار مبهم است، و اين در حالى است كه هنوز جوانان در حال ازدواج درچند سال بعد جمعيت را به سقف نود ميليون مى‏رسانند.

قبولى كنكور، آغاز دغدغه
538، مهندس منابع طبيعى، لرستان‏
شروع دغدغه‏ها براى يك فرد همان لحظه است كه مى‏فهمد قبول شده است.
آن چه كه بيشتر از همه عذابمان مى‏دهد و ذهنمان را راحت نمى‏گذارد، اين است كه اگر بعد از اين چند سال دورى از خانواده و تحمل همه خوشى‏ها و سختى‏ها به تنهايى در شهرى غريب نهايتاً شغل مناسب پيدا نكنيم، چه كنيم كه حتى فكرش هم آزار دهنده است؛ ولى نه، چراغى در گوشه قلبمان سوسو مى‏كند و مى‏گويد: نااميد مباش، توكل بر خدا، همان خدايى كه تاكنون راهت را نشان داده، تنهايت نمى‏گذارد و اين جاست كه اميد، ما را زنده نگه مى‏دارد و همه سختى‏ها را بر ما آسان مى‏كند.

دغدغه و دوا
محمد فرامرز، ماشينهاى كشاورزى دانشگاه اروميه‏
فقر شديد علمى و ايدئولوژيكى، بى هويتى و بازيچه بودن، نااميدى شديد، يأس و بلاتكليفى (نشأ
ت گرفته از عدم شناخت يا عدم شناخت صحيح)، مسئله فشار غريزه جنسى، فساد و افسردگى و اتلاف انرژى به خاطر عاشق شدن‏هاى بى مورد و پوچ از دغدغه‏هاى دانشجويان هستند.
راهكارهايى كه به ذهن اين حقير مى‏رسد، عبارتند از: شناخت اسلام حقيقى و پياده كردن آن در دانشگاه، سرمايه گذارى روى اساتيد و دانشجويان علاقه‏مند به مسائل فرهنگى و شناساندن اسلام حقيقى به آنها، غنى كردن علم و اخلاق در مسئولين دانشگاه، اساتيد و دانشجويان؛ زيرا تا انسان به عقل خود حسن و قبح عملى را در نيابد، هرگز نمى‏تواند به گفته پيامبران اعتماد كند و قدم در راه ديندارى بگذارد.

چيزى را كه فراموش كرده بودم.
سميه رحمانى فيروزجانى، تاريخ، دانشگاه تهران‏
وقتى وارد دانشگاه شدم، اولين دغدغه‏اى كه داشتم، مشكل پول بود. هر چند پدرم مقدارى پول به من داده بود؛ ولى تو اتاق مجبور بودم با بچه‏ها همكارى كنم و هر هفته شارژى بگذارم و اين مرا خيلى ناراحت مى‏كرد تا اين كه با تعمق در كارهايم و نگاه به اطرافيان فهميدم كه من يك چيز را فراموش كردم و آن توكل به خداوند است. گفتم: من چيزهايى دارم كه ديگران ندارند و خدا همه درها را به روى بنده‏اش نمى‏بندد و بعد از يك ترم، پدرم تلفن كرد و گفت: بايد به خانه بيايى؛ امسال كميته رشته تاريخ را مى‏پذيرد و كمك هزينه به تو تعلق مى‏گيرد و براى پرونده سازى بيا. من خيلى خوشحال شدم؛ البته يك افت ديگرى در ترم سوم داشتم؛ اما نااميد نشدم و نيستم و نتيجه گرفتم سطحى نگرى به مسائل و نااميدى و فكر منفى مى‏تواند باعث افسردگى شديد شود و آدم را از كار و زندگى بيندازد؛ البته گاهى انسان از مسائل و مشكلات زندگى ناراحت مى‏شود؛ اما نبايد تمام ذهن خود را درگير كند و از همين امروز مى‏خواهم اطلاعات خود را بالا ببرم و از نو شروع كنم.

حلقه گمشده‏
هانى اكبرى، رياضى كاربردى، صنعتى اميركبير
كتاب‏هاى پرمحتوا و ضرورى در كتابخانه دانشگاه خاك مى‏خورند و تحقيق و تفكر حلقه گم شده درس خواندن شده است.

دچار صاحبخانه نشى!
مشترك 210002، دبيرى معارف اسلامى، دانشگاه آزاد فسا
و اما دوره دانشجويى كه دوره بسيار خوبى است به شرطى كه خودتان را با مسئله ازدواج درگير نسازيد كه مخلّ بخشِ لذت‏بخش اين دوره است و از قداست تحصيل دور نگرديد. گذراندن دروس و كسب رتبه خوب و انتخاب واحد و به موقع سركلاس حاضر شدن و انجام تحقيقات ريز و درشتى كه از سوى استادان مكرم انتظار مى‏رود. تازه وقتى به خوابگاه مى‏رسى با اختلاف نظرهاى زيادى كه بين هم اتاقيها و هم خوابگاهيها وجود دارد و بعضاً منجر به بحث و جدل مى‏گردد، روبرو مى‏شوى به خصوص اگر كه بخواهند تا دم صبح باصداى بلند ضبط روشن كنند و با آن هم نوايى كنند و يا بلند بلند صحبت و به قهقه بپردازند. و اگر براى در امان ماندن ا ز اين مشكلات و يا نبود خوابگاه دچار صاحبخانه شوى هم خانه به دوشى را تجربه مى‏كنى و هم باايرادات ريز و درشت صاحبخانه و تا نيمه شب رفت و آمد مهمانان صاحبخانه. به جاى اين كه دعا كنند كه نه نه الهى پير شى بگويند دچار صاحبخانه نشى.


http://www.payambarazam.ir
/index.html
/web_view_id_56.html

صفحه نخست
سياسي
اجتماعي
فرهنگي
دانشجويي
نشريات دانشجويي
مذهبي
صنفي
ورزشي
علمي آموزشي
مناسبتهاي ويژه/بزگداشت روز دانشجو
دهه گفتمان دانشگاهي
پرسمان دانشجويي
گزارش تصويري
اخبار ويــــــــژه

مقاله
گزارش
گفتگو
گزيده نشريات دانشجويي

وب لاگ خبرنگاران ما
ثبت نام در وب لاگ
ورود اعضا
ليست پيوندها
ارسال سوژه خبري
ارسال خبر
تماس با ما