طرح  عکس  نمايه نشريات دانشجويي  بانک اطلاعات نشريات دانشجويي  آموزشي  معرفي مراكز فعال نشريات  جشنواره نشريات  مجله همراه  تازه هاي نشريات  اتاق گفتگو   
همايش تعاون و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهي برگزار مي شود            تقويم آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در نيمسال تابستان سال تحصيلي 1385 اعلام شد            پذيرش مقاله عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در كنگره بين المللي            برگزاري كارگاه برنامه ريزي و الگوهاي تدوين طرح درس در دانشگاه گرگان            دانشگاه گرگان ميزبان مسابقات تنيس و بدمينتون دانشگاه هاي كشور           
گرافيك در مطبوعات/آموزشي/ 2/بهمن/1383---10:59:42 PM

گرافيك در مطبوعات(مقاله / زهرا نبوي)


گرافيك در مطبوعات / زهرا نبوي
در شماره پيشين مطالب مختصري در مورد تاريخچه گرافيك، معناي آن و تفاوتهاي عمده ‌آثار دوره‌هاي قبل با آثار دوره‌هاي امروز نگاشتيم، همچنين مطالبي در مورد لوگوي نشريات با ذكر مثالهاي متعدد از نشريات دانشجويي و عنوان اصول مهم آن ذكر كرديم، از جمله: سهولت خوانده شدن لوگو، تركيب لوگو با شكلهاي هندسي، رعايت منطق لازم در اندازه فضاهاي مثبت و منفي و

3 ـ صفحه‌آرايي Layout
در تهيه هر نشريه دو نكته مهم را بايد مد نظر داشت، اول آنكه نشريه منعكس‌كننده بهترين مطالب در زمينه‌هاي مختلف باشد و دوم آن‌كه اين مطالب تازه و نو را به شكل متناسب و زيبايي در صفحات نشريه جلوه‌گر شود.

1 ـ 3 ـ قطع مجلات
مجلات را مي‌توان به لحاظ نوع مطالب به گروههاي مختلفي تقسيم نمود و در واقع همين مطالب و مشخصه‌هاي آن ويژگي و ماهينت اصلي تعيين‌كننده شكل صفحات، چگونگي صفحه‌آرايي و حتي قطع مجلات است، در ايران قطع كتب و مجلات معمولاً در يكي از اندازه‌هاي زير است:
ـ رقعي 5/21 * 5/14 سانتي‌متر
ـ وزيري 24 * 8/16 سانتي‌متر
ـ رحلي 5/28 * 21 سانتي‌متر
ـ خشتي 22 * 22 سانتي‌متر

هم اكنون قطع بيشتر مجلات حدود رحلي است كه به اندازه استاندارد A4 نيز نزديك است، اين قطع هم براي انواع مجله مناسب است و هم براي تكثير، چرا كه دورريز و فضاي هدررفته ندارد. طبيعي است يكي از عوامل مهم در تعيين قطع رعايت نكات صرفه‌جويي و انگيزه‌هاي اقتصادي آن است. قطعهاي غير عادي و غير اقتصادي كه فقط به انگيزه ارائه طرحي نو ارائه مي‌شوند بايد به ‌گونه‌اي طراحي شوند كه كمترين دورريختگي كاغذ در بر داشته باشد. (تصوير 1 و 2)2 ـ 3 ـ جلد مجلات
جلد مجله علاوه بر آنكه محافظ صفحات مجله است در ترغيب خواننده براي خواندن مجله سهمي مهم دارد و ماهيت كلي مجله را نشان مي‌دهد. بدانيم شماره‌هاي مختلف يك مجله بايد ويژگيهاي بصري ثابت و در عين حال ويژگيهاي خاص داشته باشد. براي سهولت گفتگو درباره جلد، روي جلد را اصطلاحاً صفحه يك جلد و پشت آن را صفحه دو جلد و صفحه ادامه اين صفحه كه هر دو يك طرف مقواي جلد واقع شده‌اند صفحه سه جلد و پشت آن را كه با صفحه يك جلد در طرف ديگر مقواي جلد واقع شده‌اند صفحه چهار جلد مي‌نامند.
پس از مشخص شدن لوگوي مجله، روحيه كلي طرح جلد كه اصطلاحاً به آن يونيفورم مي‌گويند طراحي مي‌شود، يونيفرم روي جلد در شماره‌هاي مختلف مجله ثابت مي‌ماند ولي تصوير روي جلد يا رنگهاي آن در هر شماره تغيير مي‌كند. در طراحي يونيفورم نيز عامل اساسي در نظر گرفتن شخصيت و محتواي مجله و ويژگيهاي مخاطبين مجله است، هنگام طراحي يونيفورم محل قرارگيري شماره، تاريخ انتشار و ديگر عناصر ثابت كه در هر شماره تكرار مي‌شوند نيز بايد طراحي شوند. (تصوير 3)
طراحي روي جلد مجله تركيبي از تصوير و لوگو به همراه شماره، تاريخ انتشار و چند تيتر از صفحات داخلي و نام نويسندگان و مترجماني كه در آن شماره از آنان مطلبي به چاپ رسيده است. (تصوير 4)
در بعضي نشريات كه لوگو با خطوط سنتي عيناً خوشنويسي شده است يونيفورم وظيفه معاصر نمودن ماهيت بصري جلد را دارد و بايد به‌گونه‌اي با لوگو تلفيق شود كه در مجموع حالتي نو و معاصر داشته باشد. (تصوير 5)
انتخاب رنگ روي جلد عامل بسيار مهمي در جذب بينندگان است و به همين لحاظ مي‌بايد از فاصله چند متري، جذابيت بصري داشته باشد اما از آنجاييكه بيشتر نشريات منتشره در حوزه دانشجويي به وسيله دستگاههاي كپي تكثير مي‌شوند و تك‌رنگ مي‌باشند استفاده از كاغذ رنگي متناسب با يونيفورم مي‌تواند تا حد بسيار زيادي به بديع بودن ماهيت كلي مجله كمك نمايد. (تصوير 6 و 7)
سنگيني تصويري كه روي جلد بكار مي‌رود بهتر است بيشتر در قسمت پايين صفحه قرار گيرد و جهت نگاه تصوير به سمت درون مجله يعني سمت تورق آن باشد (تصوير 8)، بحث كاربرد عكس در گرافيك مطبوعاتي را به شماره‌هاي آتي موكول خواهيم كرد.
يونيفورم جلد گاهي فقط صفحه يك جلد را در برمي‌گيرد، ولي در بسياري از موارد نيز مي‌تواند هم صفحه يك و هم صفحه چهار جلد را در بربگيرد، يعني طرح يونيفورم از روي جلد تا پشت آن ادامه يابد و صفحه يك و چهار جلد روي هم مانند يك تابلو عمل كنند و از نظر بصري مربوط باشند. (تصوير 9)

3 ـ 3 ـ صفحه فهرست مجله
اگر روي جلد مجله را صفحه شماره يك و پشت آن را صفحه دو بناميم. معمولاً صفحه فهرست در صفحه سوم قرار مي‌گيرد. فهرست مجله بعد از روي جلد نقش مهمي در ارائه شخصيت و هويت يك مجله دارد و چون از شكل ظاهري فهرست مجله در هر شماره استفاده مي‌شود بايد طوري طراحي شود كه با تكرار آن در شماره‌هاي بعدي، تازگي، انسجام، تحرك و زيبايي خود را حفظ نمايد.
روبروي صفحه فهرست كه همان صفحه دو جلد مي‌باشد معمولاً يك تصوير يا آگهي تبليغاتي چاپ مي‌شود، پس همواره هماهنگي و تعادل بين اين صفحه و صفحه فهرست را مي‌بايد مورد توجه قرار داد.
صفحه فهرست مجله تركيبي از عناوين مطلب داخل مجله است به همراه نام نويسنده، مترجم و شماره صفحه مربوط به متن در بالاي فهرست، لوگوي مجله همراه با شماره و تاريخ انتشار مجله قيد مي‌شود.
طراحي صفحه فهرست در شماره‌هاي مختلف داراي روحيه ثابت است. در طراحي اين صفحه بهتر است از فضاي سفيد زيادي استفاده شود مجموعه اطلاعات ديگري كه به آن شناسنامه مجله مي‌گويند نيز در اين صفحه قرار مي‌گيرد و بهتر است به صورت مجمو‌عه‌اي جدا از فهرست مطالب قرار گيرد. شناسنامه مجله عبارت است از نام صاحب امتياز، مدير مسئول، سردبير و آدرس مجله (تصوير 10)
قواعد و اصول خاصي براي طراحي صفحه فهرست وجود ندارد، ذوق و سليقه، تجربه و آگاهيهاي طراح است كه چگونگي يك فهرست را تعيين مي‌كند. صفحه را نبايد پيچيده ساخت؛ سادگي، رواني و وضوح يك فهرست بسيار مهم است. در واقع فهرست براي خواننده نقش راهنما را دارد.

http://www.payambarazam.ir
/index.html
/web_view_id_56.html

صفحه نخست
سياسي
اجتماعي
فرهنگي
دانشجويي
نشريات دانشجويي
مذهبي
صنفي
ورزشي
علمي آموزشي
مناسبتهاي ويژه/بزگداشت روز دانشجو
دهه گفتمان دانشگاهي
پرسمان دانشجويي
گزارش تصويري
اخبار ويــــــــژه

مقاله
گزارش
گفتگو
گزيده نشريات دانشجويي

وب لاگ خبرنگاران ما
ثبت نام در وب لاگ
ورود اعضا
ليست پيوندها
ارسال سوژه خبري
ارسال خبر
تماس با ما