طرح  عکس  نمايه نشريات دانشجويي  بانک اطلاعات نشريات دانشجويي  آموزشي  معرفي مراكز فعال نشريات  جشنواره نشريات  مجله همراه  تازه هاي نشريات  اتاق گفتگو   
همايش تعاون و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهي برگزار مي شود            تقويم آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در نيمسال تابستان سال تحصيلي 1385 اعلام شد            پذيرش مقاله عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در كنگره بين المللي            برگزاري كارگاه برنامه ريزي و الگوهاي تدوين طرح درس در دانشگاه گرگان            دانشگاه گرگان ميزبان مسابقات تنيس و بدمينتون دانشگاه هاي كشور           
رخوت دانشگاه، مشکل جامعه /مقاله/ 23/فروردين/1385---3:07:08 AM
رخوت دانشگاه، مشکل جامعه

بارها و بارها شنيده ايم و مي دانيد که آموزش عالي به مراحل تحصيل بعد از دبيرستان اطلاق مي شود. در واقع وظيفه اصلي در سيستم بعد از دبيرستان - همان آموزش عالي - بيش از همه چيز پژوهش ، نوآوري و توليد دانش است ، آن هم نه هر نوع دانشي ، بلکه دانش مورد نياز صنعت و فناوري.
حالا در اين روزها مي خواهم بنويسم که واقعا اين نياز در آموزش عالي گم شده است. اين اتفاق و گم شدن اين حلقه تنها نتيجه اي که در بر داشته ، حرکت آموزش عالي به سمت دبيرستان شده است.
علت اين اتفاق هم يک نکته ساده است: در سيستم آموزش عالي ما سفارش دهنده براي توليد و کار وجود ندارد. در واقع توليد دانش نيازمند سفارش يکي از بخشهاي صنعت است.
اما انگار هيچ نشاني از اين سفارش ها وجود ندارد. در کشورهاي ديگر اين سفارش دهنده ها موتور محرک آموزش عالي هستند، اما... نگاه کنيد به بزرگترين صنعت کشور، نفت.
متاسفانه در اين حوزه هم دانشگاهي ها چندان سفارشي ندارند يا نگاه کنيد به حوزه کشاورزي. هيچ کدام از اين حوزه ها با سفارش مواجه نيستند. بنا بر به اين بحث پژوهش در دوره هاي کارشناسي ارشد و دکتري که بشدت هم مهم است ، تقريبا منتفي تلقي مي شود.
همه اين مشکلات را بگذاريد کنار اين ماجرا که اصولا بودجه هاي مربوط به پژوهش در کشور بشدت اندک است. بگذاريد صادقانه بگويم ، با پول اندک نمي شود تحقيق کرد. اين مشکل پژوهش وقتي در کنار مشکلات آموزشي دانشگاه ها قرار مي گيرد چهره خود را بيشتر نشان مي دهد. متاسفانه اکثر دانشجويان الان فقط براي گرفتن نمره درس مي خوانند.
همين مي شود که سيستم آموزشي ما به سمت مختل شدن پيش مي رود. روند آموزشي دانشگاه هاي کشور کم کم به شکلي در مي آيد که دانشجويان در پايان آن فقط به عنوان دوره اي از دست رفته به آن بنگرند.
اين مشکلات که تمامشان در دانشگاه اتفاق مي افتد يک نتيجه مشخص دارد؛ يعني کم کم به بيرون از دانشگاه و جامعه کشيده مي شود. در حال حاضر دانشگاهيان ما با جامعه مشکل فرهنگي پيدا کرده اند. در واقع دانشگاهيان ما در خدمت جامعه نيستند.
اگر اين روند ادامه پيدا کند کشور ما با مشکلات بسيار زيادي مواجه مي شود. رخوت دانشگاهيان آنها را گوشه گير کرده است. بايد بتوانيم آنها را به جامعه برگردانيم تا پيشرفت کنيم.
همه اين نکته ها که به آنها اشاره کردم مثل حلقه زنجير در امتداد همديگر هستند. يعني هر کدام مشکل پيدا کند کل نظام آموزش عالي ما با مشکل برخورد کرده است. براي همين است که بارها و بارها گفته ام که بايد براي آموزش عالي برنامه هاي بلند مدت داشته باشيم. برنامه هايي که بتوانيم آنها را عملياتي کنيم. متاسفانه اما حداقل من اين روند را آنچنان که بايد و شايد نمي بينم.
البته اين را هم بگويم که بشدت نگران اين ماجرا هستم چرا که رخوت در جامعه علمي ما همه را به عقب مي اندازد. من به عنوان يک دانشگاهي دلم نمي خواهد شاهد چنين ماجراهايي باشم. اميدوارم پژوهش و آموزش ، روزگاري جايگاه واقعي خود را در آموزش عالي پيدا کنند تا دغدغه دلسوزان دانشگاهي هم رفع شود.


دکتر رضا روستاآزاد
رئيس دانشکده مهندسي شيمي و نفت دانشگاه صنعتي شريف
http://www.payambarazam.ir
/index.html
/web_view_id_56.html

صفحه نخست
سياسي
اجتماعي
فرهنگي
دانشجويي
نشريات دانشجويي
مذهبي
صنفي
ورزشي
علمي آموزشي
مناسبتهاي ويژه/بزگداشت روز دانشجو
دهه گفتمان دانشگاهي
پرسمان دانشجويي
گزارش تصويري
اخبار ويــــــــژه

مقاله
گزارش
گفتگو
گزيده نشريات دانشجويي

وب لاگ خبرنگاران ما
ثبت نام در وب لاگ
ورود اعضا
ليست پيوندها
ارسال سوژه خبري
ارسال خبر
تماس با ما