طرح  عکس  نمايه نشريات دانشجويي  بانک اطلاعات نشريات دانشجويي  آموزشي  معرفي مراكز فعال نشريات  جشنواره نشريات  مجله همراه  تازه هاي نشريات  اتاق گفتگو   
همايش تعاون و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهي برگزار مي شود            تقويم آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در نيمسال تابستان سال تحصيلي 1385 اعلام شد            پذيرش مقاله عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در كنگره بين المللي            برگزاري كارگاه برنامه ريزي و الگوهاي تدوين طرح درس در دانشگاه گرگان            دانشگاه گرگان ميزبان مسابقات تنيس و بدمينتون دانشگاه هاي كشور           
تو خود حجاب خودی ،حافظ از میان برخیز/مقاله/ 20/فروردين/1385---6:00:37 PM
دهه دوم بهار یاد آور سید شهیدان اهل قلم ، صاحب فتح خون و آینه جادو ، راوی روز های مقاومت و خالق رستاخیز جان است.شخصیتی که نماد تعهد در هنر است وتخصص حقیقی را در سایه ی تعهد اسلامی محقق می دانست و این خصوصیت در تمامی آثار وی نیز موج میزند.
سیر تکاملی سید مرتضی آوینی و تاثیر پذیری وی از انقلاب اسلامی انکار نشدنی است .پیروزی انقلاب تغییر و تحولی در زندگی و طرز تفکر وی ایجاد کرد بطوری که تمام آثار هنری و ادبی خود را از بین برده و می سوزاند و خود در این باره می گوید: ((هنر امروز حدیث نفس است و هنرمندان گرفتار خودشان. به فرموده حافظ، تو خود حجاب خودی ،حافظ از میان برخیز. سعی کردم که (خودم) را از میان بردارم ، تا هرچه هست خدا باشد. البته آنچه انسان می نویسد همیشه تراوشات درونی خود اوست ، اما اگر خود را در خدا فانی کند ، آنگاه این خداست که در آثار ما جلوه گر میشود ....))
سید مرتضی از زمان شناسی ،تیز بینی و دور اندیشی بی نظیری برخوردار بود،بطوری که با آغاز فعالیت جهاد سازندگی به این نهاد پیوست اما نگاه عالمانه و هنرمندانه وی به تحولات کشور موجب شد تا فعالیت هنری ای را در جهاد آغاز کند که فصل جدیدی از هنر انقلاب را گشود.
وی که بخوبی می دانست فعالیت فرهنگی و هنری در راستای ارزشها و آرمان های انقلاب و به تصویر کشیدن رشادت و فداکاریهای مردم چه تاثیر مثبتی در تقویت و انسجام ملی دارد ، بی درنگ فعالیت خود را در این حوزه آغاز نمود.این شهید بزگوار می گوید: با شروع کار جهاد سازندگی در سال 58، به روستا ها رفتیم که برای خدا بیل بزنیم، مدتی بعد ضرورت های موجود باعث شد که بیل را کنار بگذاریم و دوربین برداریم ))
آوینی و دوستانش بعنوان نمایندگان جهاد سازندگی در تلویزیون مشغول بکار شدند و تهیه مستندی از سیل خوزستان اولین کار مستندی بود که انجام دادند.
با آغاز جنگ سید مرتضی آوینی که اکنون تجربه های ارزشمندی در زمینه فیلمسازی کسب نموده بود ، پا در عرصه جدیدی نهاد و با با تمام توان به روایت فداکاریهای رزمندگان اسلام در جبهه های جنگ تحمیلی پرداخت. او در این باره این دوران و آغاز جنگ گفته است: ((وقتی به خرمشهر رسیدیم هنوز خونین شهر نشده بود . یک دوربین (اکلر) داشتیم و یک ضبط صوت (ناگرا) و خرت و پرت های دیگری که این مجموعه را کامل می کرد. ))
سید مرتضی پس از جنگ با هدف حفظ آرمانها و ارزشهای انقلاب و جنگ به فعالیت خود در عرصه های فرهنگی ادامه داد و مدتی نیز به تدریس در دانشگاه هنر پرداخت اما پس مدتی آن را رها کرد.
این شهید عزیز در راه حفظ این ارزشها هیچ کوتاهی ای نمیکرد و در یک کلام هیچگاه همرنگ جماعت نشد ، یکی از دوستانش در این بار گفته است : ((زمستان 68 بود و در تالار اندیشه فیلمی که اجازه اکران نگرفته بود ، برای یکسری ازدست انرکاران فرهنگی پخش می شد. سالن پر بود از هنرمندان ، فیلمسلزان ،نویسندگان و همه هم مدعی. در جایی از فیلم آگاهانه یا ناآگاهانه به حضرت زهرا (ص) بی ادبی شد. داشتم با خودم کلنجار می رفتم و با هزار توجیه که ( با لاخره طرف هنرمند بزرگی است و حتما منظوری دارد) ، خودم را آرام می کردم که ناگهان یکی فریاد زد (خدا لعنتت کند! چرا داری توهین می کنی ؟! ) همه سرها به سمتش برگشت ، سید بود . سید مرتضی با همان کلاه مشکی و اورکت کره ای همیشگی.))
این شهید بزرگوار از سال 71 با تاکید مقام معظم رهبری شروع به ادامه ساخت مجموعه روایت فتح نمود و در 20 فروردین سال 72 در مشهد فکه به کاروان شهدا رسید و جمله معروف وی به حقیقت پیوست: ((در هنر رازی نهفته است که تنها با خون آشکار می شود .

عليرضاملامحمدعلي-باشگاه دروزنامه نگاران دانشجويي ايران
http://www.payambarazam.ir
/index.html
/web_view_id_56.html

صفحه نخست
سياسي
اجتماعي
فرهنگي
دانشجويي
نشريات دانشجويي
مذهبي
صنفي
ورزشي
علمي آموزشي
مناسبتهاي ويژه/بزگداشت روز دانشجو
دهه گفتمان دانشگاهي
پرسمان دانشجويي
گزارش تصويري
اخبار ويــــــــژه

مقاله
گزارش
گفتگو
گزيده نشريات دانشجويي

وب لاگ خبرنگاران ما
ثبت نام در وب لاگ
ورود اعضا
ليست پيوندها
ارسال سوژه خبري
ارسال خبر
تماس با ما