طرح  عکس  نمايه نشريات دانشجويي  بانک اطلاعات نشريات دانشجويي  آموزشي  معرفي مراكز فعال نشريات  جشنواره نشريات  مجله همراه  تازه هاي نشريات  اتاق گفتگو   
همايش تعاون و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهي برگزار مي شود            تقويم آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در نيمسال تابستان سال تحصيلي 1385 اعلام شد            پذيرش مقاله عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در كنگره بين المللي            برگزاري كارگاه برنامه ريزي و الگوهاي تدوين طرح درس در دانشگاه گرگان            دانشگاه گرگان ميزبان مسابقات تنيس و بدمينتون دانشگاه هاي كشور           
ايد كرسي‌هاي آزادانديشي را ترويج كنيم /گفتگو/ 09/اسفند/1384---1:22:36 PMرييس نهاد نمايندگي ولي‌فقيه در دانشگاه‌ها گفت: دانشجويان پس از پيروزي انقلاب در پي‌گيري ايده‌هاي امام(ره) نقش بي‌بديلي در جامعه ايفا كردند؛ امروز نيز نقش دانشگاه در تحولات جامعه‌ي ما مثال‌زدني است.

حجت‌الاسلام والمسلمين محمديان اظهار داشت: انقلاب اسلامي ايران در دنيا بي‌نظير و بي‌بديل بوده و حتي با هيچ‌يك از انقلاب‌هاي موجود ثبت شده‌ي دنيا قابل مقايسه نيست؛ چرا كه بيشتر انقلاب‌هاي دنيا خاستگاه سياسي، اقتصادي و اجتماعي داشتند و معطوف به مشكلات و ناظر بر حل بحران بر آن جوامع بودند اما انقلاب ما مكتبي، معرفتي، سرنوشت‌ساز و اصيل است.

وي افزود: شهيد صدر، انقلاب‌ها را به سه سطح تقسيم مي‌كند؛ يكي در حوزه‌ي منافع مادي و مشكلات اقتصادي، ديگري در حوزه‌ي عدالت‌خواهي و آزادي‌خواهي و سطح سوم، انقلاب‌هاي آرماني است كه نگران اهداف بلند انسانيت مثل توحيد و عبوديت هستند. هم‌چنين فوكو مي‌گويد انقلاب اسلامي ايران تنها انقلاب فرامدرن بوده و توانسته خط جديدي به دنيا بدهد؛ چرا كه نگاه آن عمدتا به جاي نيازهاي متعارف متوجه نيازهاي حقيقي و اصيل انسان است.


تنها انقلاب ماندگار، انقلاب اسلامي ايران است

محمديان ادامه داد: تمام انقلاب‌هاي ديگر در دنيا يا به پايان رسيدند و يا حتي برگشت خورده‌اند اما تنها انقلاب ماندگار، انقلاب اسلامي ايران است؛ چرا كه كرامت و شأن انسان در آن محور بوده و اين هيچ‌گاه برگشت‌پذير نيست. امروز نيز اگر توجه كنيد در موسسات مطالعات استراتژيك آمريكايي بيش از سه هزار كارشناس در مورد خاستگاه انقلاب اسلامي مطالعه مي‌كنند و اين نكته‌اي است كه انقلاب ما را از همه متفاوت مي‌كند.

رييس نهاد نمايندگي ولي فقيه در دانشگاه‌ها هم‌چنين خاطرنشان كرد: مردم امروز پس از گذشت 27 سال از انقلاب اسلامي ايران احساس مي‌كنند تمام زحماتي كه در اين مدت تحمل كرده‌اند براي احياي ارزش‌هايي بوده كه در گذشته به خاطر آنها قيام كرده بودند. اگر حمايت‌هاي مردم از اين انقلاب هر سال نسبت به سال گذشته شكوهمندتر شده است، به اين دليل است كه آنها معتقدند انقلاب از مسير خود خارج نشده است و به همين دليل ما انقلاب خود را موفق مي‌دانيم.


انقلاب ما به نسل سوم نيز كشيده شده است

محمديان گفت: شعارهاي 22 بهمن امسال با شعارهايي كه در بهمن 57 توسط مردم سر داده مي‌شد، تفاوت ماهوي و محتوايي نداشت و اين نشان مي‌دهد كساني كه در راهپيمايي اين روز شركت كرده بودند و نسل‌هاي بعد از آنها اين مسير را قبول داشتند و چون انقلاب ما انقلاب كرامت بوده است، به نسل سوم نيز كشيده شده و استمرار پيدا كرده است.


ملت براي استقلال هزينه‌هاي زيادي پرداخت

وي هم‌چنين درباره‌ي تحقق آرمان‌هاي انقلاب اسلامي گفت: امروز با توجه به فشارهاي بين‌المللي، دوست و دشمن اين نظام ترديدي ندارند كه مستقل‌ترين ملت‌ها در تصميم‌گيري‌ها امروز ملت ما هستند. آنگلا مركل هم اخيرا معترف شده كه دولت و ملت ايران يك مطلب را مي‌گويند. واقعيت اين است كه ملت ما براي استقلال هزينه‌هاي زيادي را پرداخته است اما توانسته از عهده‌ي آن برآيد. هم‌چنين در عرصه‌ي سياسي و فرهنگي مي‌توانيم از آن‌چه به آن رسيده‌ايم در دنيا دفاع كنيم، گرچه هنوز هم بايد در عرصه‌هاي علمي و اقتصادي تلاش بيشتري شود.

محمديان تاكيد كرد: در عرصه‌ي سياسي و فرهنگي كه استقلال عمدتا در اين حوزه تعريف مي‌شود، ملت ما مستقل‌ترين ملت‌ها هستند. امروز در كشور ما مخالفان نظام نيز مي‌توانند به آساني نظراتشان را مطرح كنند و در بيان ديدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود ولو اين‌كه با نظام هماهنگ نباشد آزاد هستند. كساني كه اين عرصه‌ها را مي‌شناسند مي‌دانند كه در كشورهاي ديگر به اين آساني نمي‌توان ديدگاه‌هاي مخالف را بيان كرد. البته طبيعي است كه در هر نظامي خط قرمزهايي وجود دارد كه با توجه به فرهنگ و ارزش‌هاي يك جامعه تعريف مي‌شود.

وي در ادامه با اشاره به هولوكاست، گفت: غربي‌ها حاضر نيستند به محققان و دانشمندانشان اجازه دهند كه براي شركت در همايشي پيرامون اين بحث‌ها به ايران بيايند؛ در حالي كه قرار است در اين همايش يك حقيقت تاريخي و نه وحي منزل بررسي شود.


در دانشگاه‌ها بايد كرسي‌هاي آزادانديشي را به شدت ترويج دهيم

رييس نهاد نمايندگي ولي فقيه در دانشگاه‌ها در ادامه اظهار داشت: معتقديم در دانشگاه‌ها بايد كرسي‌هاي آزادانديشي را به شدت ترويج دهيم اما اين كرسي‌ها بايد براي ارتقاي بينش جامعه برپا شود و يكطرفه نباشد. هم‌چنين نياز به داورهاي باانصاف و طرح ديدگاه‌هاي مختلف در آن احساس مي‌شود تا مردم با شنيدن آنها بتوانند خود انتخاب كنند. مساله‌ي راه‌اندازي كرسي‌هاي آزادانديشي شعاري است كه از سوي راس نظام و مقام معظم رهبري پي‌گيري مي‌شود و از ما خواسته شده كه در دانشگاه‌ها كه مركز توليد فكر و تضارب افكار هستند فعال شود تا بتوانيم در عرصه‌اي دور از هياهو، غوغا و شعارمحوري، نظريات مختلف ولو تندترين نظريات را در يك عرصه‌ي كاملا علمي مطرح كنيم تا در چنين عرصه‌اي به رشد سياسي اجتماعي برسيم. اين نشان مي‌دهد كه هيچ نگراني‌اي از طرح ديدگاه‌هاي مخالف وجود ندارد به شرط اين‌كه در يك فضاي علمي، تحقيقي و منصفانه صورت بگيرد.

محمديان اضافه كرد: جمهوري اسلامي استقلال و آزادي اما با نگرشي الهي است. ما در اين عرصه هنوز راه زيادي داريم و بايد در پياده كردن احكام اسلامي و دين‌مدار شدن جامعه تلاش بيشتري كنيم. به نظر مي‌رسد دين‌دوستي در كشور ما رشد داشته است اما اين مساله بايد به دين‌مدار شدن تبديل شود؛ يعني احكام الهي خود را در شئونات زندگي نشان دهند تا بتوانيم آنها را براي رشد و تعالي بخش‌هاي مختلف جامعه در بستر علاقه‌اي كه به دين وجود دارد جامه‌ي عمل بپوشانيم.


اهداف انقلاب به ادبياتي جهاني تبديل شده است

وي افزود: من معتقدم بزرگ‌ترين فرصت براي نظام ما اين است كه اهداف انقلاب اكنون به ادبياتي جهاني تبديل شده است. مطالبي مثل كرامت انسان، آزادگي، توجه به نيازهاي حقيقي انسان و عدالت در تمام عرصه‌ها تبديل به يك فرهنگ جهاني شده است؛ هرچند كه رسانه‌ها در دنيا اكنون در دست كساني است كه نمي‌خواهند اين ادبيات شيوع پيدا كند. نمونه‌ي آن را مي‌توان در افغانستان، عراق كشورهاي منطقه، فلسطين و حتي كشورهاي آمريكاي لاتين ديد.

محمديان هم‌چنين ادامه داد: اين فرصتي بسيار طلايي است كه ادبيات انقلاب اسلامي در دنيا بسط پيدا كرده و امروز انديشمندان دنيا و آنهايي كه دغدغه‌ي انسانيت را دارند با اديان مختلف، اين مكتب را به عنوان مكتب سرنوشت‌ساز و حيات‌بخش نگاه مي‌كنند.


تهديدهايي نيز براي نظام ما وجود دارد

وي هم‌چنين تصريح كرد: اكنون تهديدهايي نيز براي نظام ما وجود دارد، اين‌طور نيست كه مخالفان اين مكتب بي‌كار نشسته باشند و فقط نظاره‌گر اين جريان باشند. اما بزرگ‌ترين تهديدي كه ما با آن مواجهيم داخلي است و آن، غفلت از اهداف اوليه‌اي است كه به دنبال آن بوده‌ايم و اگر وحدت ملي و همبستگي ما در حول و حوش آن اهداف اصلي خدشه پيدا كند مطمئنا مشكلات جدي و چالش‌هاي بسياري براي ما پيش خواهد آمد. قطعا ملت ما در طول پيروزي انقلاب و بعد از آن توقع داشته‌اند مسوولاني كه در كشور بر سر كار مي‌آيند كاملا مدافع آن اهداف باشند كه از مهم‌ترين آنها عدالت و پاس داشتن حريم زندگي مردم حول محور عدالت‌طلبي بود. اگر مردم احساس كنند مسوولان از اين مساله فاصله گرفته‌اند يا زندگي و نحوه‌ي ارتباطشان با مردم رنگ و بوي اشرافي‌گري پيدا كرده است اين تهديد مي‌تواند در همبستگي ملي ما اثر بگذارد و در مردم به عنوان پشتوانه‌ي اصلي اين نظام دلسردي ايجاد كند. در حقيقت بزرگ‌ترين تهديد را اين مي‌دانم كه مردم احساس كنند مسوولان و مديران جامعه خود را بهتر و برتر از مردم مي‌دانند كه اگر اين اتفاق بيافتد در حمايت‌هاي مردم از نظام ايجاد اشكال خواهد كرد.

محمديان هم‌چنين گفت: تهديد ديگري كه براي نظام ما وجود دارد، وجود اختلافات شديد بين گروه‌هاي اجتماعي است. هرچند كه اختلاف در حد طبيعي كاملا پذيرفتني است و در هر جامعه‌اي نقطه نظرات متفاوتي وجود دارد اما اگر اختلاف به تنازع برسد، طبق بيان قرآن باعث مي‌شود جامعه فشل شود و مردم احساس كنند با وجود تمام ظرفيت‌ها به نتيجه‌ي مطلوبي نمي‌رسند. طبيعي است اگر اين اتفاق بيافتد در كارآمدي نظام ترديد خواهند كرد و حمايت آنها از نظام سست خواهد شد.

وي تاكيد كرد: توجه به اهداف اوليه و اجتناب از تنازع و احترام گذاشتن به نظرات مختلف در حد ايجاد تضارب افكار، فرصت‌هايي طلايي است كه مي‌تواند جامعه‌ي ايران را در سطح بين‌الملل به افق‌هاي بسيار روشني برساند. هم‌چنين وجود نيروي جوان در جامعه‌ي ما از ديگر فرصت‌هايي است كه بايد به آن توجه شود؛ چرا كه انقلاب اسلامي با اين فرصت مي‌تواند بسياري از گردنه‌هاي سنگين را پشت سر بگذارد و به جايي كه شايسته‌ي ملت است برسد. ما از نظر امكانات سوق‌الجيشي، سياسي، اقتصادي و فرهنگي فرصت‌هاي زيادي پيش رو داريم كه مي‌توانيم با اتكا به عقبه‌ي فرهنگي قوي خود به آنها دست پيدا كنيم.


دستگاه‌هاي فرهنگي نتوانسته‌اند ايده‌هاي امام(ره) را به خوبي تبيين كنند

مسوول نهاد نمايندگي ولي فقيه در دانشگاه‌ها در ادامه اظهار داشت: ايده‌هايي كه امام راحل در آن زمان مطرح كردند فرانسلي بوده و مختص به يك نسل و محدود به يك مقطع زماني نبوده است و همان‌ها امروز هم براي نسل جديد ما كاملا ملموس، محسوس و قابل درك است؛ مثل ايده‌ي بازگشت به خويشتن، كرامت، آزادگي، آزادي و مستقل بودن انسان. اعتماد به نفس، آرماني فكر كردن و ابديت‌طلبي ايده‌هايي است كه محدود به زمان نيست و حتي در همه‌ي زمان‌ها مطالبه مي‌شود. اكنون نيز مطالبات نسل جديد همان‌هايي است كه امام(ره) سال‌ها پيش از اين مطرح كرده است، البته در اين ميان بايد تغيير ادبيات را نيز پذيرفت، ادبيات در هر 10 سال يك بار تغيير مي‌كند.


نسل جوان متدين‌تر از نسل پيش است با ادبياتي متفاوت

وي افزود: معتقدم نسل جوان امروز متدين‌تر از نسل پيش است اما ادبياتش تغيير كرده است. ما در جمع دانشجويان زندگي مي‌كنيم و مي‌دانيم كه امروز درجه‌ي تدين آنها كمتر از ديروز نيست، تفاوتي كه وجود دارد تنها تغيير ادبيات است. علاوه بر آن بايد به اقتضائات جديد عصر خود نيز توجه كنيم، 20 سال پيش بحث ارتباطات مثل امروز مطرح نبود اما بحران‌ها، نيازها و اقتضائات امروز با 20 سال پيش بسيار متفاوت است. هرچند شايد دستگاه‌هاي فرهنگي ما قدري عقب‌تر از تغيير ادبيات هستند، لذا احساس مي‌شود خوب نتوانسته‌اند ايده‌هاي امام(ره) را تبيين كنند و يا ابزار جديدي را كه نسل جديد با آن ارتباط دارند منتقل كنند. در اين زمينه كم‌كاري وجود داشته و دستگاه‌هاي فرهنگي بايد سرعت بيشتري به آن ببخشند تا بتوانند ايده‌هاي امام(ره) را به خوبي منتقل كنند.

محمديان در ادامه گفت: يكي از مهم‌ترين كارهايي كه امام(ره) پيش از پيروزي انقلاب اسلامي انجام دادند تاثيرگذاري در محيط دانشگاه‌ها بود. پيش از دهه‌ي 50 محيط دانشگاه‌هاي ما در كنترل نيروهاي چپ آن زمان بود كه بيشتر افكار چپ‌گرا از كمونيستي، ماركسيستي و چپ مدرن داشتند و گرايش مذهبي بين آنها كمرنگ بود. اما از دهه‌ي 50 به بعد امام(ره) توانست با ارتباط با مجموعه‌ي دانشگاهيان، عرصه را برگرداند و جهت نيروهاي فعال در دانشگاه تغيير كرد.


امام(ره) به دانشجويان هويت، قدرت و ابتكار داد

وي ادامه داد: امام(ره) به قدري به دانشجويان هويت، قدرت و ابتكار داد كه آنها كاملا توانستند پيوندي را با پيكره‌ي عمومي مردم ايجاد كنند. بالطبع در همان دوره ارتباط دانشجويان و روحانيون توسط امام(ره) صورت گرفت. هم‌چنين امام(ره) توانست ارتباط دانشجويان را با مناطق محروم برقرار كند كه اين مساله توانست نقش مهمي را در آوردن توده‌ي مردم به سمت انقلاب ايفا كند. در حقيقت اگر انقلاب بعد از دهه‌ي 50 سرعت بيشتري پيدا كرد به دليل همين پيوندي بود كه بين اين دو قشر نخبه ايجاد شده بود.


نقش دانشگاه در تحولات جامعه‌ي ما مثال‌زدني است

محمديان هم‌چنين اظهار داشت: دانشجويان پس از پيروزي انقلاب در پي‌گيري ايده‌هاي امام(ره) نقش بي‌بديلي در جامعه ايفا كردند. امروز نيز نقش دانشگاه در تحولات جامعه‌ي ما مثال‌زدني است. اگر صحبت‌هاي رهبري را تحليل كنيم بيشترين نگاه‌ها براي تحول جامعه و ارتقاي ابعاد مختلف فرهنگي، علمي و توسعه به دليل توانايي‌ها و ظرفيت‌هاي فراوان به سمت دانشگاه است، قطعا اين كار از اين پس نيز به عهده‌ي اين مجموعه‌هاست. البته پيوند بين دانشگاه و حوزه به قدري محكم است كه مي‌توانيم بگوييم بخشي از اهداف آن در افق‌هاي بلند تحقق پيدا كرده و اكنون در ادامه بايد به آن عمق بيشتري ببخشيم.
http://www.payambarazam.ir
/index.html
/web_view_id_56.html

صفحه نخست
سياسي
اجتماعي
فرهنگي
دانشجويي
نشريات دانشجويي
مذهبي
صنفي
ورزشي
علمي آموزشي
مناسبتهاي ويژه/بزگداشت روز دانشجو
دهه گفتمان دانشگاهي
پرسمان دانشجويي
گزارش تصويري
اخبار ويــــــــژه

مقاله
گزارش
گفتگو
گزيده نشريات دانشجويي

وب لاگ خبرنگاران ما
ثبت نام در وب لاگ
ورود اعضا
ليست پيوندها
ارسال سوژه خبري
ارسال خبر
تماس با ما