طرح  عکس  نمايه نشريات دانشجويي  بانک اطلاعات نشريات دانشجويي  آموزشي  معرفي مراكز فعال نشريات  جشنواره نشريات  مجله همراه  تازه هاي نشريات  اتاق گفتگو   
همايش تعاون و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهي برگزار مي شود            تقويم آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در نيمسال تابستان سال تحصيلي 1385 اعلام شد            پذيرش مقاله عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در كنگره بين المللي            برگزاري كارگاه برنامه ريزي و الگوهاي تدوين طرح درس در دانشگاه گرگان            دانشگاه گرگان ميزبان مسابقات تنيس و بدمينتون دانشگاه هاي كشور           
روزشمار منا قشه اتمی ایران/سیاسی/ 02/اسفند/1384---12:22:59 PM
نشریه : ماهنامه روزنه
دانشگاه آزاد اسلامی واحد میبد (شماره 21- مهر وآبان 84)

روزشمار منا قشه اتمی ایران
این روزها صهیونیسم جهانی تمام تلاش خویش را به کار بسته است تا جمهوری اسلامی ایران را از حق مسلم خویش در استفاده از انرژی اتمی باز دارد و هر روز شاهد اخبار و گزارشهای متنوعی در این زمینه هستیم با توجه به اهمیت موضوع و لزوم اطلاع از روند مناقشه هسته ای، نشریه روزنه در نظر دارد جهت افزایش سطح آگاهی دانشجویان با چاپ مقاله ها و گزارشات تکمیلی اطلاعات کاملی را در این زمینه تقدیم مخاطبان محترم گرداند.
2001
افسران اطلاعاتی امریکا به روزنامه نگاری معروف به نام سیمورهرش گفتند که تاسیسات هسته ای نظامی ایران نه در نیروگاه آب سبک بوشهر بلکه در" اماکن نظامی" قرار دارد.
2002
29 ژانویه : جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، چند ماه بعد از حملات یازده سپتامبر 2001، ایران را همراه عراق و کره شمالی در " محور شرارت " قرار داد.
14اوت"فردی ازمخالفان جمهوری اسلامی به نام علیرضا جعفرزاده ادعا کرد ایران در نطنز تاسیسات غنی سازی اورانیوم ودر اراک ، راکتور آب سنگین ساخته است.
سپتامبر: روسیه مقدمات ساخت راکتوری 800 میلیون دلاری رادر حوالی بوشهر آغاز کرد. قرار بود این نیروگاهتا آخر سال 2003 ارد مدار شود.
دسامبر: آمریکا ایران را به تلاش برای تولید تسحیلات اتمی متهم و تصاویری ماهواره ای منتشر کرد.که تاسیساتی اتمی در نطنز و اراک را نشان می داد. رسانه های امریکایی ادعا کردند این تاسیسات کاربرد نظامی دارد.
2003
تاسیسات اتمی در نطنز
21فوریه: محمد برادعی ، مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران سفرکرد تا ادعای ایران را مبنی براین که برنامه اتمی اش صلح آمیز است ، تایید کند. از آن زمان تا ماه مه ، بازرسان چندین بازرسی در ایران انجام دادند.
ایران تایید کرد تاسیساتی را در نطنز و اراک می سازد ولی تاکید کرد که اینها همانند نیروگاههای بوشهر صرفا برای تولید انرژی هسته ای و کاربرد غیر نظامی آن است.
16 ژوئن: آقای برادعی اظهار کرد که بازرسی ها نشان داده که " ایران برخی از مواد و فعالیتهای اتمی خود را گزارش نداد است" و خواستار همکاری تهران شد. بااین حال این گزارش اعلام نکرد که ایران مفاد معاهده منع تکثیر تسلیحات اتمی را نقض کرده است .در همین حال، وزرای خارجه اتحادیه اروپا ازایران خواستنداجازه دهد بازرسی های سختگیرانه تری اعمال شود.
19 ژوئن: آری فلیشر، سخنگوی کاخ سفید ، توسل به گزینه نظامی "در برخورد با ایران را منتفی ندانست.
19 ژوئن: آزانس از ایران خواست پروتکل الحاقی معاهده منع تکثیر تسلیحات هسته ای را امضا کند وبه بازرسان اجازه دهد به تاسیسات هسته ای جمهوری اسلامی دسترسی نا محدود و سرزده داشته باشند.
16 ژوئن2003 وزرای خارجه اتحادیه اروپا از ایران خواستند اجازه دهد بازرسی های سختگیرانه تری اعمال شود
19 ژوییه: بازرسان دور تازه ای از بازرسی را اغاز کردند . روزنامه واشنگتن پست نیز خبر داد بازرسان در جریان بازرسی قبلی خود نشانه هایی از اورانیوم غنی شده در نطنز یافته اند .
21 ژوییه: اتحادیه اروپا هشدارداد که اگر ایران همکاری کاملی با بازرسان نداشته باشند ، بروکسل شاید در مناسبات سیاسی و اقتصادی خود با جمهوری اسلامی تجدید نظر کند .
6 اوت: محمد خاتمی ، رییس جمهور وقت ایران ، اعلام کرد که تسلیحات اتمی هیچ جایگاهی در راهبرد نظامی کشورش ندارد ، ولی ایران ار فناوری اتمی دست نخواهد کشید .
26 اوت: تهران اعلام کرد که به بازرسی سرزده تن می دهد ولی این تضمین را می خواهد که بازرسان اسرار برنامه های راهبردی نظامی اش را افشا نخواهد کرد. گزارش محرمانه آژانس اتمی ادعا کرد ایران دو نوع اورانیوم غنی شده تولید کرده که برای مصرف صلح جویانه کاربردی ندارد.
9 سپتامبر: واشنگتن اعلام کرد که ایران پایبند توافقنامه های بین المللی منع تکثیر هسته ای نیست ، ولی پیشنهاد بریتانیا ، آلمان و فرانسه را پذیرفت که تا آخر اکتبر به جمهوری اسلامی وقت داده شود تا فعالیتهای اتمی خود را کاملا افشا کند و بازرسی های سرزده را بپذیرد.
آمریکا ارتباط ایران با شبکه های مخفی فروش تجهیزات هسته ای را دلیلی بر مقاصد تسلیحاتی این کشور می داند.
12سپتامبر: آژانس به ایران تا 31 اکتبر فرصت داد برنامه هسته ای خود را فاش کند، ولی جمهوری اسلامی این ضرب الاجل را نپذیرفت .
13 اکتبر: روسیه اعلام کرد که طرح راه اندازی راکتور بوشهر را یک سال به تعویق انداخته ولی تاکید کرد که دلیل آن مشکلات فنی بوده ، نه فشارهای غرب.
14 اکتبر : یکی از گرو ههای مخالف جمهوری اسلامی ادعا کرد ایران یک کارخانه غنی سازی اورانیوم برای مقاصد نظامی در اصفهان ساخته است .
19 اکتبر: مقامات جمهوری اسلامی با فرستادگان آژانس درباره پذیرش بازرسی های سختگیرانهتر به مذاکره پرداخته اند.
21 اکتبر: کمال خرازی وزیر وقت امور خارجه ایران ، قول داد جمهوری اسلامی در جریان مذاکراتش باسه کشور اروپایی " شفافیت کامل " را اصل قرار دهد.اندکی بعد یکی از دیپلماتهای غربی اعلام کرد ایران پذیرفته است غنی سازی اورانیوم را متوقف و پروتکل الحاقی را امضاکند.
24 اکتبر:برخی از مردم تهران در اعتراض به تصمیم ایران برای امضا پروتکل اعتراض کردند.
31 اکتبر:آژانس اعلام کرد ایران اظهار نامه "جامعی" در با ره فعالیت اتمی اش ارائه داده است .
10 نوامبر:گزارش داخلی آژانس اعلام کرد:" در حال حاضر هیچ مدرکی در دست نیست که ایران در حال تولید تسلیحات اتمی است." امریکا این گزارش را رد کرد.
طرح ساخت نیزوگاه اتمی بوشهر اوایل دهه 1970 میلادی تهیه شد
11نوامبر: آژانس درگزارشی اعلام کرد که ایران اذعان کرده که پلوتونیوم ، ماده ای که می توان برای تولید جنگ افزار اتمی بکار برد ،تولید کرده است، ولی افزود هیچ مدرکی در دست نیست که ایران قصد تولید بمب اتمی رادارد .
13 نوامبر: واشنگتن این گزارش را رد کرد و آنرا "باور نکردنی " خواند. آزانس از گزارش خود دفاع کرد.
25 نوامبر: بریتانیا ، فرانسه و آلمان با آمریکا برسر قطعنامه ای به توافق رسیدند که به ایران در مورد فعالیتهای اتمی اش هشدارمی داد.
26 نوامبر : آزانس این قطعنامه را تصویب کرد ولی تحریم ایران را تو صیه نکرد.
18 دسامبر: علی اکب رصالحی ، نماینده وقت ایران در آژانس ، پروتکل الحاقی را امضا کرد تا تاسیسات اتمی جمهوری اسلامی د رمعرض بازرسی بی قید و شرط قرار گیرد.
2004
اروپاییان خواستار توقف فعالیت اتمی دراصفهان هستند و ایران برادامه کار آن تاکید دارد
4 اوریل :ایران داشتن تاسیسات اتمی مخفی راتکذیب و اصرار کرد که بکار گیری آزمایشی اورانیوم غنی شده در اصفهان مغایر با تعهداتش در پروتکل الحاقی نیست.
9 آوریل:غلام رضا آقا زاده، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که جمهوری اسلامی"داوطلبانه" تولید سانتر فیوژرا متوقف می کند.
21 مه: ایران گزارشی با بیش از هزار صفحه را د ربار ه فعالیتهای اتمی خود تحویل آژانس داد.
اول ژوئن : آژانس ادعا کرد نشانه های تازه ای از اورانیوم غنی شده را در ایران یافته که فراتر از سطح لازم برای تولید غیر نظامی انرژی هسته ای است.
10 ژوئن : دیپلماتها گفتند ایران د ربازار سیاه اتمی به دنبال " دهها هزار " قطعه برای برنامه هسته ای خود بوده است .
12ژوئن: ایران اعلام کرد که تسلیم فشار های بین المللی نخواهد شد و از دنیا خواست که این کشور را عضو " باشگاه هسته ابی" بداند .
محمد برادعی ، رئیس آژانس بین المللی اتمی بارها ابراز امیدواری کرده است مساله هسته ای ایران از طریق مذاکره حل شود.
27 ژوییه : ایران پلمپ آژانس روی سانتر فیو ژهارا فک و تولید سانتر فیوژدر نطنز را آغاز کرد.
31 ژوییه :ایران اذعان کرد تولید قطعات سانتر فیوژ را که برای غنی سازی اورانیوم است، از سر گرفته ولی تاکید کرد که فعالیتهای غنی سازی را از سرنگرفته است.
24 اوت: کمال خرازی ، وزیر وقت اور خارجه ایران اعلام کرد کهجمهوری اسلامی هر گونه حمله پیشگیرانه اسرائیل به تاسیسات اتمی اش را با زور پاسخ خواهد داد.
28 اوت: محمد خاتمی ، رئیس جمهور وقت ایران ، اعلام کرد که آژانس باید حق ایران برای غنی سازی اورانیوم جهت نیات صلح جویانه را به رسمیت بشناسد.
1سپتامبر: بک گزارش آژانس اظهار کرد برخی از ادعاهای ایران درمورد فعالیتهای اتمی اش قابل باور است ولی از تصمیم ایران برای تولید انبوه کیک زرد برای غنی سازی ابراز نگرانی کرد .کالین پاول ، وزیر وقت امور خارجه امریکا گفت که این گزارش برای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت کفایت می کند.
13 سپتامبر: اجلاس شورای حکام آژانس در وین اغاز شد.
14 سپتامبر: ایران تعلیق نا محدود غنی سازی را نپذیرفت وگفت که تولید سانتر فیوژ را متوقف نخواهد کرد.
18 سپتامبر:آژانس به تهران تا 25 نوامبر فرصت داد تا فعالیتهای اتمی خود را افشا کند.
21سپتامبر : ایران اعلام کرد که فراوری گسترده کیک زرد را که گامی به سوی غنی سازی است ، از سر گرفته است.
از اوت 2005 ایران فرآوری اورانیوم رادر تاسیسات اصفهان ا زسر گرفت
21اکتبر: برلین ، لندن و پاریس از ایران خواستند کلیه فعالیتهای مربوط بخه غنی سازی را متوقف کند وگرنه پرونده اش به شورای امنیت ارجاع خواهد شد. این سه کشور اروپایی مشوقهاییرا پیشنهاد داند .
31اکتبر: پارلمان ایران طرحی را تصویب کرد که خواستار از سر گیری غنی سازی اورانیوم بود.
6 نوامبر:در پی مذاکرات طرفهای درگیر در پاریس ، اعلام شد که " توافقی مقدماتی " حاصل شده است.
14 نوامبر: ایران پذیرفت تا زمانی که مذاکرات ادامه دارد، غنی سازی اورانیوم را کاملا به حالت تعلیق در آورد.
24 نوامبر: ایران کوشید مفاد توافقنامه اخیر را به گونه ای اصلاح کند تا بتواند از برخی سانتر فیوژها برای " تحقیقات " استفاده کند. جهار روز بعد تحت فشار غرب ا ین در خواست کنا رگذاشته شد .
13 دسامبر: مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا اغاز شد.
2005
ایران اصراردارد که بکار گیری آزمایش اورانیوم غنی شده در اصفهان مغایر با تعهداتش در پرو تکل الحاقی نیست.
13 ژانویه : بازران آژانس از تاسیسات پارچین در جنوب تهران بازدید کردند.
13 فوریه: ایران اعلام کرد به رغم پیشنهاد اروپا برای ارایه راکتور آب سبک،ساخت راکتور آب سنگبن در اراک را که ممکن است برا ی مقاصد نظامی بکار گرفته شود ، متئقف نخواهد کرد.
27 فوریه : ایران و روسیه توافقنامه ای را امضا کردند که به موجب آن روسیه سوخت نیروگاه اتمی بوشهر را به این شرط تامین می کند که جمهوری اسلامی سوخت مصرف شده را پس بفرستد . گفته می شود با سوخت مصرف شده می توان صلاح اتمی ساخت.
30 آوریل: ایران اعلام کرد که ممکن است فراوری اورانیوم را ازسر بگیرد.
11مه: اروپاییان به ایران هشدار داند هر گونه از سر گیری فعالیتهای هستهای " به روند مذاکره پایان خواهد داد."
19 مه: تهران هشدار داد که تصمیمش در خصوص فراوری اورانیوم بازگشت ناپذیراست .
25 مه : ایران پذیرفت تصمیم نهایی خود را به بعد از دریافت پیشنهادهای اروپا در اواخر ژوییه موکول کند . این زمان سپس تا اوایل اوت تمدید شد.
1اوت: جمهوری اسلامی اعلام کرد که آژانس را رسما از تصمیم خود برای از سر گیری فراوری اورانیوم اگاه خواهد کرد .
8 اوت: لغو گفتگوهای سه کشور اروپایی با ایران که قرار بود هفته آینده برگزار شود ، وقفه ای جدی در مذاکزات هسته ای دو طرف خواهد بود که دو سال ادامه داشته است.
3اوت: محمود احمدی نژاد به عنوان رییس جمهور جدید ایران سوگند یادکرد و جمهوری اسلامی تهدید کرد که فراوری را ظرف چند روزآتی از سر خواهد گرفت.
5 اوت: تهران مجموعه مشوقهای اروپارا ناکافی خواند .
8 اوت: ایران درحضور خبر نگاران داخلی و خارجی فراوری اورانیوم را در اصفهان ازسر گرفت.
اتحادیه اروپا این اقدام را محکوم کرد . حتی روسیه ، شریک اتمی ایران، از جمهوری اسلامی خواست کارخانه اصفهان را تعطیل کند.
11 اوت: شورای حکام آژانس اقدام ایران را با صدور قطعنامه ای محکوم کرد و از آقای برادعی خواست تا سوم سپتامبر گزارش کاملی از پرونده ایران ارایه کند.
12اوت: در پی تصمیم ایران برای از سر گیری بخشی از فعالیتهای مربوط به غنی سازی اورانیوم ، جورج بوش بار دیگر تاکید کرد که او گزینه استفاده از نیروی نطامی علیه ایران رارد نکرده است.
13 اوت: گرهارد شرودر،صدر اعظم آلمان ، به امریکا هشدار داد از فکر حمله نظامی به ایران بخاطر برنامه اتمی جمهوری اسلامی منصرف شود.
15 اوت: علی لاریجانی بجای حسن روحانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی شدو سرپرستی مذاکرات با اروپاییان را برعهده گرفت.آقای لاریجانی یک روز بعد اعلام کرد به مذاکرات ادامه می دهد.
15 اوت: 2005 علی لاریجانی (چپ) بجای حسن روحانی دبیرشورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران شد.
19 اوت: آیت الله علی خامه ای ، رهبرایران ،در خواست اروپایی ها دایر بر اینکه ایران باید ازتلاش برای تولید سوخت هسته ای دست بردارد را " حرف زور" خواندو گفت این خواسته تحت تاثیر فشار های آمریکا مطرح شده است.
23اوت: بریتانیا ، آلمان و فرانسه مذاکرات 31 اوت خود با ایران را به دلیل از سر گیری فعالیتهای اتمی در تاسیسات اصفهان لغو کردند. سخنگوی وزارت خارجه فرانسه اعلام کردکه از سرگیری فرآوری اورانیوم ناقض مفاد توافقنامه پاریس که طرفهای دخیل در مذاکرات در نوامبر2004 امضا کرده بودند .
23اوت: یک گروه متشکل از کارشناسان دولت ایالات متحده و پژوهشگران هسته ای خارجی نتیجه گرفته اند که آثار اورانیوم بسیار غنی شده که توسط بازرسان آژانس بین المللی انرزی اتمی در ایران یافت شده بود ناشی از واردات اقلام آلوده از خارج بوده است.
23اوت: واشنگتن پست گزارش داد که تیمی مستقل از بازرسان تاکید کرده اند منشا آلودگی اورانیوم تجهیزات هسته ای ایران که دو سال پیش کشف شده ، متعلق به فعالیتهای غنی سازی پاکستان بوده است.آژانس بین المللی آژانس اتمی نیز پیشتر نتیجه مشابهی گرفته بود . اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که این تنها " یکی از مسائل حل نشده " درباره پرونده ایران بوده است.
20 اکتبر: به پیشنهاد احمدی نژاد رئیس جمهورایران جهت اعتمادسازی کشور های خارجی حق سرمایه گذاری و نظارت بر نیروگاه هسته ای بوشهر رادارند.
28 اکتبر: رادیوی رسمی ایران اعلام کرد که این مشارکت می تواند به دو صورت انجام گیرد. یکی مشارکت خارجی ها در ساختن نیروگاههای هسته ای همانند کاری که روسیه در بوشهر انجام می دهد .
صورت دیگر مشارکت خارجی ها ، به گفته رادیو تهران نظارت انها بر فعالیت های هسته ای به عنوان اقدامی اعتمادساز است.
این رادیو تاکید کرد که تنها کشورهایی می توانند در این مشارکت نقش داشته باشند که دوست جمهوری اسلامی و بیطرف بلشند و مقررات پیمان منع گسترش سلاح های (ان.پی. تی)را اجرا کنند.
http://www.payambarazam.ir
/index.html
/web_view_id_56.html

صفحه نخست
سياسي
اجتماعي
فرهنگي
دانشجويي
نشريات دانشجويي
مذهبي
صنفي
ورزشي
علمي آموزشي
مناسبتهاي ويژه/بزگداشت روز دانشجو
دهه گفتمان دانشگاهي
پرسمان دانشجويي
گزارش تصويري
اخبار ويــــــــژه

مقاله
گزارش
گفتگو
گزيده نشريات دانشجويي

وب لاگ خبرنگاران ما
ثبت نام در وب لاگ
ورود اعضا
ليست پيوندها
ارسال سوژه خبري
ارسال خبر
تماس با ما