طرح  عکس  نمايه نشريات دانشجويي  بانک اطلاعات نشريات دانشجويي  آموزشي  معرفي مراكز فعال نشريات  جشنواره نشريات  مجله همراه  تازه هاي نشريات  اتاق گفتگو   
همايش تعاون و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهي برگزار مي شود            تقويم آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در نيمسال تابستان سال تحصيلي 1385 اعلام شد            پذيرش مقاله عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در كنگره بين المللي            برگزاري كارگاه برنامه ريزي و الگوهاي تدوين طرح درس در دانشگاه گرگان            دانشگاه گرگان ميزبان مسابقات تنيس و بدمينتون دانشگاه هاي كشور           
4 ویژگی دانشجواز دیدگاه مقام معظم رهبری/فرهنگي/ 02/اسفند/1384---12:20:55 PM
4 ویژگی دانشجواز دیدگاه مقام معظم رهبری
دانشجویان به عنوان قشر فرهیخته ، جامعه دارای ویژگی هاو شرایطی هستند که درک وشناخت انها می تواند در دریافت و بازیافت خواسته های آنها نقش بسزایی داشته باشند مقام معظم رهبری که سالیان سال است در ارتباط با دانشجویان است به نیکی و درستی این ویژگی ها وشرایط را دریافته است.
1-طالب آگاهی
اولین ویژگی وخصلت دانشجو که فلسفه وجودی دانشجو نیز منبعث ومتاثر از آن است آگاه بودن است.در واقع دانشجو حضور خودرادردانشگاه به واسطه نیاز به طلب اگاهی می داندو راهیابی به راههای پر پیچ وخم دانستن و اگاهی را فضیلت می شمرد و همواره در تلاش است که از دیدگاهها مکاتب و نظریات گوناگون اطلاع یابد.
مقام معظم رهبری در یک تشبیه ملموس و عینی فرایند طلب اگاهی دانشجو که وجه تمایز آن ها با سایر اقشار جامعه است را به رسایی و زیبایی بیان می دارد و می فرماید : دانشجو، غیر از آن جوان بازاری است که نه از مجله خارجی ، نه از کتاب خارجی ونه از معارف بیرون این مرز اصلا مطلع نیست. دانشجو قاعدتا اطلاع پیدا می کند و آگاه و هوشیار است و معارف دنیا برایش مطرح می شود.
2- روحیه پرسش گری:
یکی دیگر از ویژگی های دانشجویان نیز که منبعث ازروحیه علمی آن ها می باشددر واقع به مقتضای جوانی وبه موازات این که علمی که دانشجویان دنبال و پیرو ان هستند درذات خود پرسشگر و استدلالی است. پس دانشجویان نیز از روحیه پرسشگری واننقادی برخوردار می باشند. مقام معظم رهبری که در این زمینه نیز درک وتصور روشنی از دانشجویان دارد ضمن بیان این مطلب که نباید انتظار داشت که تمامی دانشجویان ، در بست تمامی سیاست های دستگاههای اجرایی را قبول داشته باشند از مسئولان و متولیان امر میخواهد که به واسطه سن جوان دانشجو و شور نشاط و شوقی که در وجود آنهاوجود دارد ، پرسش، انتقاد واحیانا اعتراض دانشجویان را با سعه صدر وتحمل پذیری انتقاد های دانشجویان از سوی مسئولان و متولیان امر موجب پایدارماندن شور نشاط جوانی در آنها می گردد.
3- تعقل گرا
یکی دیگر از ویژگی های دانشجویان این است که افرادی تعلق گرا هستند. در واقع همانطور که پیش تر اشاره شد، دانشجویان به پیروی از ذات علم ،انسانهای تعلق گرا استدلال گر ومنطقی هستند. براساس این تحلیل از این خصلت و ویژگی دانشجویان ، اولا آنها راجزء طبقه وقشر روشنفکر جامعه بحساب می آورند وثانیا حق اظهار نظر و تفکر پیرامون وقایع و رویدادهای جامعه را به دانشجویان می دهند . اگر قدرت تفکر و تعلق را از دانشجویان سلب کنیم و انها را به سوی تعبد مطلق سیر دهیم ، به مرور امواج شبهه و شائبه روح متلاطم و سرکوب شده دانشجورادر هم می نوردد واو را به سمت بی اعتقادی ، بی دینی ولاابالی گری رهنمون می سازد:دانشجو، به طور طبیعی روشنفکر است . یعنی جزء گروههای روشنفکر قهری است و نسبت به اوضاع جاری کشور، صاحب نظر و صاحب فکر و صاحب عقیده هست و می خواهد اظهار نظر بکند. دانستن و اظهار اوبا تعبد هم منافات ندارد . تعبد هم می ند ، اما داش می خواهد وجه این کاری را که به آن تعبد کرده است ، بداند.
اگر ندانست ، تدریجا دچار شبهه و ابهام می شود. این ایهام اورا حتی در نفس تعبد تضعیف می کند و تعبدش رفته رفته تضعیف می شود.
4- پیشرو
چهارمین خصلت دانشجویان پیشرو بودن دانشجویان در تمام صحنه ها و زمینه هاست. با نگاهی به اندیشه های نو و نهضت های اجتماعی در سده های اخیر، در می یابیم که آنها عمدتا در بستر دانشجویی شکل گرفته یا مرتبط با آن نبوده اند.
علت پیشرو بودن دانشجویان در چند امر است.
1) روح پاک ومتعهد آنها
2) ذهن فعال و پویای انها که در نتیجه ممارست برعلم اندوزی حاصل گردیده است.
3) داشتن بصیرت و اگاهی لازم که مجموعه این ها متبلور در وجود دانشجوست وبه همین علت است که آنها پیشتاز و میدان دار و یکه تاز تمام عرصه ها گردیده اند.
http://www.payambarazam.ir
/index.html
/web_view_id_56.html

صفحه نخست
سياسي
اجتماعي
فرهنگي
دانشجويي
نشريات دانشجويي
مذهبي
صنفي
ورزشي
علمي آموزشي
مناسبتهاي ويژه/بزگداشت روز دانشجو
دهه گفتمان دانشگاهي
پرسمان دانشجويي
گزارش تصويري
اخبار ويــــــــژه

مقاله
گزارش
گفتگو
گزيده نشريات دانشجويي

وب لاگ خبرنگاران ما
ثبت نام در وب لاگ
ورود اعضا
ليست پيوندها
ارسال سوژه خبري
ارسال خبر
تماس با ما