طرح  عکس  نمايه نشريات دانشجويي  بانک اطلاعات نشريات دانشجويي  آموزشي  معرفي مراكز فعال نشريات  جشنواره نشريات  مجله همراه  تازه هاي نشريات  اتاق گفتگو   
همايش تعاون و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهي برگزار مي شود            تقويم آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در نيمسال تابستان سال تحصيلي 1385 اعلام شد            پذيرش مقاله عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در كنگره بين المللي            برگزاري كارگاه برنامه ريزي و الگوهاي تدوين طرح درس در دانشگاه گرگان            دانشگاه گرگان ميزبان مسابقات تنيس و بدمينتون دانشگاه هاي كشور           
استرس وروان پریشی عصبی درایام امتحانات/اجتماعي/ 02/اسفند/1384---12:12:47 PM
نام دانشگاه:آزاد اسلامی واحد میبد
نام نشریه:روزنه
نویسنده :س.گلبرگ
استرس وروان پریشی عصبی درایام امتحانات
نزدیک شدن زمان امتحانات همواره برای دانشجویان با بروز حالات و واکنش هیجانی ، رفتاری، عصبی و...همراه است.این قشر ازجامعه از یک طرف تحت تاثیر عوامل استرس زای عمومی که کل جامعه را متاثرمی کند ، قرار دارند واز طرف دیگر با حضور فعال در متن جامعه علمی ، فشار های مقطعی ناشی از الزامات دانش اندوزی ، مطالعه ، تحقیق، امتحانات و.... را تجربه می کنند وهر چه به تاریخ امتحانات نزدیکترشوند، استرس بیشتر آنها را محاصره کرده وتحت فشار قرار می دهد. بدیهی است در صورت عدم شناخت و فرا گیری شیوه کنار آمدن ودفع استرس ها عوارضی از جمله بی خوابی ، خستگی ، بی حوصلگی ، افسردگی ، دلزدگی ودر نهایت فرسایش روانی که به قول "مارک سینگر" نوعی پریشانی و درماندگی است به دنبال خواهد داشت .
استرس(فشار عصبی)از نظر لغوی از کلمه لاتین استرینجر به مفهوم به هم رفتن،قبض شدن و... گرفته شده است ودر زبان فارسی معادل های تکانه عصبی ، فشار روانی ، تنیدگی ، نگرانی و... برای آن عنوان گردیده است.
استرس پدیده تازه ای نیست ودر طول تاریخ بشر وجود داشته وبه صورت های مختلفی بر انسان عارض شده است ازجمله: نگرانی از بلایای طبیعی ، جنگ ها، قتل عام ها، ستمکاری های حکام جابر و... باانقلاب صنعتی وبه دلیل تحولات عمیق اجتماعی ،اقتصادی ، فرهنگی ، سیاسی ناشی از ان درکلیه جوامع و ضرورت تطابق مداوم باشرایط جدید، استرس، شدت ووسعت بیشتری گرفت به طوری که می توان آن رافرزند ناخلف انقلاب صنعتی ویک قاتل بی سروصدا نامید.
استرس در دنیای امروز تقریبا همه گیر شده وازپیر وجوان، زن ومرد، تحصیل کرده وبی سواد همه وهمه به گونه ای با آن دست به گریبانند وفقط افراد معدودی که شناخت از آن داشته و ابراز مقابله با ان رادر اختیار دارند از آثار مخرب آن برکنار هستند.
تحقیقات علمی موید این واقعیت است که استرس بر سلامت جسم وروان فرد تاثیر می گذارد و انرژی های بالقوه وبالفعل اورا هدر داده وباطل می سازد.
محققان برای استرس تعاریف مختلفی ارائه داده اند. این تعاریف اگرچه دارای تفاوت های ظاهری وشکلی هستند،ولی از نظرمحتوایی تقریبا واحدی رامنعکس می کنند. "دنیس جیف" استرس را حالتی می داند که ازدخالت متغیرات روانی فیزیولوژیکی بردو عامل محیط وسلامتی جسمانی فرد بروز می کند.محقق دیگری به نام "کری کوپر" آن راعکس العمل بیو شیمیایی ورفتاری فرد می داند که مواجهه با خطر به انسان دست می دهد.
راههای مقابله با فشار عصبی(استرس) :
دانشجویان اگر چه دچار فشارهای عصبی مقطعی در دوران امتحانات می شوند،ولی مقابله با ان هنگامی سهل و آسان می شود که اولا در ازتباط با فشارهای عصبی سطح جامعه به تعادل رسیدهباشند وثانیا با تهیه برنامه های کوتاه مدت ،امواج فشارعصبیدر دوره امتحانات رااز سر رد کنند. به دو روش کوتاه مدت ویا تاکتیکی ( برای برخوردبا فشارهای عصبی مقطعی که زمان امتحانات برای دانشجوضروری است) وروش بلند مدت ویا استراژیکی (برای رسیدن به آرامش، حفظ تعادل، عدم شتابزدگی ، تمرکزو اتخاذ حالات رفتاری مناسب ودر نهایت مقابله با فشارهای عصبی) اشاره می شود.
اقدامات کوتاه مدت در مقابله با استرس شامل برخورد مقطعی با مسائل وفشار های ناشی از امتحانات به شرح زیر است:
برنامه ریزی تحصیلی : این موارد از مهم ترین عوامل تخفیف فشار عصبی است.چنانچه برنامه ریزی بلند مدت با دقت وبه نحو سنجیده انجام شود، بدون تردید برنامه های میان مدت و کوتاه مدت در مسیر مطلوب حرکت خواهندکرد.برعکس اگر برنامه ریزی بلند مدت به طور صحیح انجام نشودکلیه برنامه های میان مدت وکوتاه مدت دچار اغتشاش شده ونتیجه مسلم آن بروز استرس شدید در دانشجو است.
مدیریت زمان: در این رابطه باید گفت که انسان به طور کلی دارای محدودیت زمانی است یعنی 24ساعت ،که هر شخصی آنرا به نحوی می گذراند.بدون تردید اگر برنامه ریزی زمانی درستی وجود داشته باشد وهر چیزی در جای خودانجام شود اختلاط و تداخل مسائل در اداره یا امور زندگی وتحصیلی به وجود نخواهد آمدوازبروز هرج ومرج در کارها جلوگیری خواهد شد.با اجرای مدیریت زمان علاوه براین که " برنامه های پرشتاب " از بین خواهد رفت، هر گونه کار وبرننامه ای در آرامش کامل اجرا خواهد شد.
تغذیه صحیح وورزش:آنچه که در فصل امتحانات برای طبقه در حال تحصیل بسیار مورد تاکید قراردارد تغذیه صحیح وورزش کردن است . افرادی که ورزش می کنند در بالا بردن " تحمل فشار عصبی" موفق هستندواین کار باید طبق برنامه وبه طور مرتب انجام شود تا با دفع سموم ، بدن به تعادل و آرامش برسد.
تمدد اعصاب و مراقبه: آموزش تمدد اعصاب ( آرمیدگی ویا آرام بخشی عضلانی)و مراقبه وتمرکز، تکنیک های بسیار مفیدی برای جایگزین کردن هیجانات عصبی وتنشی با وضعیت آرام وملایم هستند که باید توسط متخصصان وبا شیوه های اصولی و صحیح به کار گرفته شود تا اثرات خود را ظاهر سازند.
تغیی تدریجی عکس العمل های رفتاری_ شناختی به فشار عصبی: این روش بر این نکته تاکید دارد که وقتی نمی توانیمدنیای اطراف خود را عوض کنیم ، لااقل می توانیم عکس العمل های خود را تغییر داده وآنه را اصلاح کنیم وتوانایی خود را برخوردبا فشار عصبی افزایش دهیم.
اقدامات بلند مدت در مقابله با فشار عصبی(استرس):
رعایت اقدامات کوتاه مدت اگرچه برای دانشجویان بویژه هنگام فصل امتحانات ضروری ولازم است ولی کا فی نسیتزیرا تاثیر آن موقتی وجنبه مسکن دارد. فردی که دچار حمله استرس شده برای نجات خود به هر توصیه ای عمل می کن . اوداروهای مختلف مصرف می کند وبه ورزش و تفریح می پردازد کتابهای مختلف در این زمینه مطالعه می کند، به کلاس های "یوگا"و" مدیتیشن ومراقبه"وامثالهم می رود. مضمون آگهی های پر زرق وبرق این گونه کلاس ها که اکثرا از شرایط عصبی فرد استفاده تجاری ودر واقع سوء استفاده انسانی می کنند، می شوند وپس از مدتها تلاش متوجه می شود که در نقطه شروع قرار دارد وریشه استرس خشک نشده است واز مخمصه بیرون نیامده است.
برای برخورد ریشه ای با معضل استرس راهای زیر توصیه شده است:
تقویت مبانی دینی:"دورکیم" می گوید: انسان موجودی " دین ورز" قدمتی بیش از انسان " هوش ورز"دارد. تحقیقات ثایت کرده که ایمان راسخ وداشتن اعتقادات دینی در حفاظت فرد در مقابل تنش ها ووسوسه های شیطانی و.... بیشترین تاثیر رادارد.امروزه پزشکان برای معالجه بیماران روان پریش تلاش در استحکام استوانه های دینی فرد را در مرحله اول اهمیت قرار می دهندوبه کار بردن دارو را به عنوان روشی مکمل می دانند که به بیمار کمک سطحی وموقتی می کند.
اجرا کردن دستورات الهی وسنت های نبوی در دفع فشار عصبی اهمیتی بسزا دارد بطوری که فرد در برابر شدید ترین ضربات عصبی چون درخت تناوری استوار می ایستد.خدامحوری به جای خود محوری، تقویت ایمان وتلقین این موضوع که "انسان خسران پذیر است مگر اینکه ایمان ، عمل صالح وکشف سنت های الهی ودرنهایت صبر چون سپری اورا از گزند بلیات ونوسانات روحی حفظ نماید....(سوره والعصر)
معتدل بودن:به عقیده " فردریک پرلز" انسان معتدل، انسان این زمان ومکان است. به عقیده اوانسان با احساس ایمنی ،در لحظه هستی زندگی می کند ودر می یابد که تنها واقعیت همین لحظه است ونیازی به نگریستن به پس وپیش ندارد. انسان معتدل زندانی رویدادها واوهام نیست، بلکه نقاظ ضعف وقدرتس را می شناسد و می پذیرد.
خروج از محدودیت:نفی همیشگی استرس امکان ندارد مگر اینکه فرد از محدودیت های خود بیرون آید. این محدودیت ها می تواند شامل بینش های محدود ، خود خواهی ها ، رقابت های مادی بی مورد ، ستیز مدام با خود و اطرافیان باشد . با خروج از محدودیت ، فرد در مدار دیگری قرار می گیرد که عرفان ومسائل عرفانی را مورد توجه قرار میدهد . آمیختن با عرفان اسلامی وآنچه در دین اسلام آمده از جمله دستورات زندگی وشیوه های رفتاری و.. موثرترین عوامل دفع استرس هستند وانسان را "روئین روان " می سازند.

http://www.payambarazam.ir
/index.html
/web_view_id_56.html

صفحه نخست
سياسي
اجتماعي
فرهنگي
دانشجويي
نشريات دانشجويي
مذهبي
صنفي
ورزشي
علمي آموزشي
مناسبتهاي ويژه/بزگداشت روز دانشجو
دهه گفتمان دانشگاهي
پرسمان دانشجويي
گزارش تصويري
اخبار ويــــــــژه

مقاله
گزارش
گفتگو
گزيده نشريات دانشجويي

وب لاگ خبرنگاران ما
ثبت نام در وب لاگ
ورود اعضا
ليست پيوندها
ارسال سوژه خبري
ارسال خبر
تماس با ما