طرح  عکس  نمايه نشريات دانشجويي  بانک اطلاعات نشريات دانشجويي  آموزشي  معرفي مراكز فعال نشريات  جشنواره نشريات  مجله همراه  تازه هاي نشريات  اتاق گفتگو   
همايش تعاون و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهي برگزار مي شود            تقويم آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در نيمسال تابستان سال تحصيلي 1385 اعلام شد            پذيرش مقاله عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در كنگره بين المللي            برگزاري كارگاه برنامه ريزي و الگوهاي تدوين طرح درس در دانشگاه گرگان            دانشگاه گرگان ميزبان مسابقات تنيس و بدمينتون دانشگاه هاي كشور           
اكستازي :جادوی مرگ در قرن کنونی /اجتماعي/ 30/بهمن/1384---2:48:22 AM
اكستازي :جادوی مرگ در قرن کنونی
چراغ ها رو شن و خاموش می شوند . صدای مو سیقی گوش را کر می کند . شدت رقص نورها هر لحظه بیشتر می شود . اشباحی میان تاریکی و روشنایی خانه به شدت هر چه تمامتر بالاو پایین می پرند. آنها خسته نمی شوند . انگار اصلا خستگی برایشان معنایی ندارد . شور و هیجان آنقدر بالاست که فکر می کنی این آدم ها از کره دیگری با انرژی فوق تصور آمده اند . اما.. ساعتی بعد بوی مرگ فضای خانه را پر می کند...
24 ساعت بعد از هیاهوی این خانه خبری نیست . همه چیز به هم ریخته است اما کسی نای بلند شدن ندارد . هر کس گوشه ای خزیده و زانوی غم به بغل گرفته . دیگر رقص نورو موسیقی هم آنها را به هیجان نمی اورد. انگار همه مرده اند. بوی مرگ فضای خانه را گرفته . آدم های اینجا حتی به اندازه یک آدم پیر و فرسوده هم توان حرکت ندارند .
دیگر ازآن همه فریاد های شاد خبری نیست . حالا حتی بعضی از آنها گریه می کنند . خیلی ها نای گریه کردن هم ندارند . ساعت های قبل آنها سرشار از یک انرژی کاذب دنیا را در دستان خود می دیدند و احساس می کردند توان انجام هر کاری را دارند ، اماحالا نه تنها دیگر دنیایی در دستشان نیست که حتی توان از جا بر خاستن هم ندارند . اکستازی را باید جادوی مرگ در قرن حاضر خواند، تاثیر این قرص نیروزا آنقدر ها باقی نمی ماند ووقتی به پایان برسد دیگر از شور وهیجان خبری نیست . آنچه باقی می ماند افسردگی و احسا س بیهودگی است . احساسی که ممکن است تراتاحد مرگ به جنون بکشاند
باورنمی کنم خندیدن برایت آنقدر مشکل شده که برای انجامش مجبوری دست یه دامان یک محرک خارجی شوی . محرکی که ترا شاد نمی کند. تورابه دست جنون می سپارد تا هر چه می خواهی برسر خودت بیاوری . راستی بهانه هایت برای خندیدن تابه این حد ته کشیده که فکر می کنی اکستازی دوست خوبی است و بهانه بهتری برای خندیدن . برای شاد بودن وبرای اینکه در وجودت احساس کنی پر از انرژی هستی ؟!
مواد مخدر واعتیاد واژه های آشنایی است که تمام جوامع بشری وبه نوعی با آن دست بگریبانند . اما با شیوع بیماری هایی چون ایدز، هپاتیت و.. اعتیاد شکل دیگری به خود گرفته است . در حال حاضر یک فرد که مواد مخدر مصرف می کند فقط معتاد نیست بلکه می تواند ناقل بیماریهای بسیار خطرناک هم باشد. این در حالی است که همه جوامع بشری سالهاست در راه مبارزه با مواد مخدر گام برداشته اند وهزینه های گزافی را هم پرداخت کرده اند. در کشور ما هم این هزینه ها چندان کم نبوده است. جدای از هزینه های مادی که برای مبارزه با این مواد به جامعه تحمیل سده است، صدها شهید نیز برای رسیدن به جامعه ای عاری از مواد مخدر داشته ایم . اما آیا با تمام این اوصاف در این راه موفق بوده ایم ؟
این سوالی است که میتوان به آن دوپاسخ داد: یکی این که اگر بخواهیم به آمارهای رسمی در این رابطه دلخوش کنیم باید بگوییم ثابت نگه داشتن نرخ رشد افراد معتاد یک موفقیت بزرگ است ، اما آمارهای غیر رسمی نمی گذارد که ما خوشبینانه بهاین قضیه نگاه کنیم. رشد روز افزون استفاده از مواد مخدر صنعتی در جامعه واقعیت تلخ دیگری رابه ما نشان می دهد وان افزایش تعدادافرادی است که به مصرف این گونه مواد روی آورده اند.
استفاده از مواد مخدرصنعتی ویا همان قرص های روان گردان بیشتر در بین جوانان شیوع پیدا کرده است.واین در حالی است که در کشور ما همچنان مواد مخدر را تریاک وهرویین میدانند وکسانی که از این مواداستفاده می کنند مجرم اند . متاسفانهدر قانون مبارزه با مواد مخدر هیچ ماده قانونی در رابطه با مواد مخدر صنعتی وجود ندارد .
شکل خوشبینانه قضیه این است که هنوز استفاده از قرص های روان گردان در بین جوانان ما شیوع پیدا نکرده است . اماآیا این امر واقعیت دارد؟
گشت وگذاری چند ساعته در پاتوق های مختلف و پارک های شهر به خوبی جواب این سوال را می دهد . حالا ما فقط با اکس روبرو نیستیم . یلکه قرص های روان گردان با اسم های جدید و قدرت تاثیر گذاری بالا تر وارد بازار شده است. این مواد مداوما به روز می شوند وما هنوز در قانون مبارزه با مواد مخدر هیچ ماده قانونی برای رویارویی با توزیع کنندگان و مصرف کنندگان آن نداریم .
اکستازی چیست ؟
پایه شیمیایی اکستازی شبیه مسکالین و SPEED است ، به اعتقاد بسیاری از متخصصان اکستازی مانند LSD جزو اصلی گروه مواد مخدر توهم زا وسرخوشی آور به شمار می رود . در ساخت اکستازی موادی همچون استون، نیترواتان ، کلورفورم ویا حتی فورمامید به عنوان مواد پایه به کار می روند . موادی که همگی در صنعت شیمیایی ودارو سازی کاربرد داشته و می توان به طور قانونی ان هارا تهیه وبعضی از این مواد را بدون هیچ منعی استفادهکرد. عموما ساخت این مواد در آزمایشگاههای زیرزمینی صورت می گیرد . امادر مورد اکستازی قضیه فرق می کند . این ماده نه تنها در لابراتورهای کوچک زیرزمینی ساخته می شود ، بلکه در کارخانجات بزرگ هم هست . در سال 1989 فقط در مرزآلمان و هلند 73 میلیون عدد قرص اکستازی مصرف شده است. اکستازی از طریق دهان و به صورت قرص همراه با آب مصرف می شود . در سطح خارجی این قرص ها اغلب اشکال و حروفی دارند که به همراه رنگ و ترکیبات رنگی ، شدت ومدت زمان تاثیر و نوع ماده موثر ان رابرای مصرف کنند ه مشخص می کند هر جند درستی این کدها قابل اطمینان نیست .
درباره عوارض سوء مصرف اکستازی هنوز اطلاعات قابل اطمینانی به دست نیامده وبه دلیل اختلاف نظرهای فراوانی که در مورد عوارض منفی مصرف اکستازی بر سلامت انسان وجود دارد ، دستیابی به اطلاعات جامع علمی وآزمایشگاهی در باره عوارض و اسیب های ناشی از مصرف این مواد مشکل شده است . به این علت عوارض ناشی از سوء مصرف تنها بر پایه نجربه های مصرف کنند گان و گزارش های مددکارانی که به طور دایم با این افراد سرو کار دارند ارزیلبی می شوند .
علایم مصرف اکستازی
البته علایم آنی مصرف اکستازی با فاکتورهای مختلفی مانند میزان دفعات مصرف ، میزان خلوص ماده موثر ، وضعیت روحی و جسمانی، انگیزه وموقعیت مکانی مصرف کننده ارتباط مستقیم دارد .
در واقع اکستازی همانند بسیاری از مواد مخدر دیگر فقط احساس اولیه مصرف کنند ه را تشدید می کند . این مواد تغییر ایجاد نمیکنند ، مثلا احساس سرخور دگی ، اندوه ، تبدیل به شادی و سرخوشی نمی شود . شاید به همبین دلیل اطلاق مواد روان گردان به انواع محصولات اکستازی چندان درست به نظر نیاید .
همچنین برای بسیاری از افراد اکستازی محرک هیجان آور و در عین حال آرامش بخش است و علاوه بر ان تاثیرات توهمی ، تحریک فانتزی را نیز به دنبال دارد . اما مصرف کنندگان پیش از انکه عوارض روانی مواد را احساس کنند ابتدا عوارض جسمانی مصرف مواد را تجربه می کنند . در افرادی که برای اولین بار اکستازی مصرف می کنند ، حدود 30 دقیقه پس از مصرف معمولا افزایش ضربان قلب ، تعریق شدید ، انقباض عضلانی ، عدم احساس درد بروز می کند . اما افرادی که به دفعات این مواد را مصرف می کنند احساس سوزن سوزن شدن بدن ، یب قراری ، نا آرامی و اضطراب را توصیف می کنند .
برای تشخیص عوارض ناشی از مصرف انواع مختلف، همواره باید علامت ها و عوارض مصرف با مشاهدات به دست آمده از آزمایشگاههای دارو سازی و آزمایش های کلینیکی و نتلیج بررسی و ازمایش قرص ها مقایسه شوند، تادر حد ممکن بتوان دریافت چه ماده موثری مصرف شده است .
افزایش دمای بدن ، فشار خون و همچنین افزایش فزاینده توان بدنی از اثار آنی جسمانی مصرف مواد هستند .
از عوارض ناخواسته ای که نیز ممکن است بروز کند می توان به تهوع ، خشکی دهان انقباض عضلات فک همچنین عدم تعادل اشاره کرد. علاوه بر این مصرف اکستازی همراهبا فعالیت شدید بدنی ممکن است عوارض جسمانی روانی مانند کم آبی شدید ، استفراغ ، ترس و واهمه شدید را در پی داشته باشد. این عوارض معمولا پس از حرکت های شدید و طولانی در محل گرم وپر جمعیت به .ویژه محفل های شبانه و پارتی ها بروز می کند که در موارد نادر منجر به سکته قلبی ویا مغزی نیز شده است . مصرف کنندگان گاه تا حد مرگ می رقصند تا جایی که آب بدنشان به شدت کاهش یافته وبه دلیل مصرف مواد ، سیستم گیرنده های درد در بدنشان مختل شده و شخص مشکلات ناشی از کم آبی شدید را احساس نمی کند .
تاثیرات روانی
ازنظر روانی مصرف اکستازی در بسیاری از افراد اعتماد به نفس را افزایش داده و شخص راحت تر با دیگران ارتباط برقرار می کند ، به طوریکه معاشرتی شدن ،بی پروایی در رفتار و گفتار ، احساس محبوب بودن ومورد توجه قرار گرفتن ، احساس قدرت و نیروی فوق العاده داشتن ، بروز رفتارهای هیجانی وتشدید امیال جنسی از آثار مصرف اکستازی گزارش شده است.
بزرگترین مشکل مصرف کنندگان اکستازی پایان سرخوشی اولیه است. زیرا بااز بین رفتن تاثیر دارو ونشئگی حاصل از سوء مصرف یا به اصطلاح "اکستازی فیلم"، افسردگی شدیدوعمیق بروز می کند. افسرد گی همراه با عوارض دیگر مانند بی قراری ، اضطراب ، خستگی وکوفتگی عضلات ، همچنین بی انگیزگی و بی تفاوتی شدید در زندگی روزمره فردرا تحت تاثیر قرار می دهد. در کنار این موارد میل مفرط و شدید به مصرف مجدد مواد نیز در فرد به وجود می آید که می تواند اولین قدم و همچنین قدم تعیین کننده در راه وابستگی روانی به مواد مخدر باشد.
عوارض دراز مدت
هنوز در مورد عوارض دراز مدت سوء مصرف اکستازی اطلاع دقیقی دردست نیست . امادر این نکته که سوء مصرف اکستازی با خلوص بالا وبه دفعات ، کارایی و عملکرد سیستم عصبی مغز را به شدت دچار آسیب می کند شکی وجود ندارد. بیش از همه حافظه کوتاه مدت مغز دچار اختلال می شود. بعضی مصرف کنندگان می گویند که در این حالت نشئگی حافظه کوتاه مدتشان را به کلی از دست داده اندامادر بعضی موارد حافظه دراز مدتشان فعال شده است. اکستازی مانند دیگر مواد مخدر سیستم ایمنی بدن را به شدت تضعیف می کند و آسیب پذیری بدن رادر برابربیماریهای عفونی وویروسی به شدت افزایش می دهد. علاوه برآن ارگان های که کادر دفع مواد سمی زاید بدن مثل کلیه و کبد را بر عهده دارند دچار صدمات جبران ناپذیر می شوند.
افرادی که مصرف راتازه شروع کرده اند زندگی روزمره شان هنوز تحت تاثیر مواد قرار ندارند، اما پس از حدود شش ماه مصرف مداوم ، اشتیاق مفرط و غیر قابل کنترل به مصرف دایمی در آنها به وجود می آید .ضمن این که اشتیاق به مصرف این مواد فرد را به سمت استعمال ومصرف موادمخدر دیگر مانند حشیش ، کوکایین وحتی بعضی داروهای پزشکی روان گردان سوق می دهد.
مبارزه با مواد مخدر وبحث مواد مخدر ، بحث تازه ای نیست عادت کرده ایم آمارهای ضد و نقیض راازارگان ها و نهادهای متولی مبارزه با مواد مخدر بشنویم . یکی می گوید 2 میلیون نفر، دیگری آمار 5/3 میلیون نفررا می دهد اما به واقع انچه که ما امروز در جامعه شاهد آن هستیم به واقع همین است به هر حال باید منتظر باشیم و ببینیم مسئولان درراه مبارزه با این معضل خطرناک چه چاره ای می اندیشند؟http://www.payambarazam.ir
/index.html
/web_view_id_56.html

صفحه نخست
سياسي
اجتماعي
فرهنگي
دانشجويي
نشريات دانشجويي
مذهبي
صنفي
ورزشي
علمي آموزشي
مناسبتهاي ويژه/بزگداشت روز دانشجو
دهه گفتمان دانشگاهي
پرسمان دانشجويي
گزارش تصويري
اخبار ويــــــــژه

مقاله
گزارش
گفتگو
گزيده نشريات دانشجويي

وب لاگ خبرنگاران ما
ثبت نام در وب لاگ
ورود اعضا
ليست پيوندها
ارسال سوژه خبري
ارسال خبر
تماس با ما