طرح  عکس  نمايه نشريات دانشجويي  بانک اطلاعات نشريات دانشجويي  آموزشي  معرفي مراكز فعال نشريات  جشنواره نشريات  مجله همراه  تازه هاي نشريات  اتاق گفتگو   
همايش تعاون و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهي برگزار مي شود            تقويم آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در نيمسال تابستان سال تحصيلي 1385 اعلام شد            پذيرش مقاله عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در كنگره بين المللي            برگزاري كارگاه برنامه ريزي و الگوهاي تدوين طرح درس در دانشگاه گرگان            دانشگاه گرگان ميزبان مسابقات تنيس و بدمينتون دانشگاه هاي كشور           
قرآن سرچشمه علوم/قرآنی/ 18/مهر/1384---2:31:42 PM
نام نشريه : معراج شماره : 4
نام دانشگاه : اصفهان
نام نويسنده : مصطفي زماني عنوان مطلب: قرآن سرچشمه علوم

قرآن سرچشمه علوم
در بين مفسران قرآن مجيد، بايد از كساني نام برد كه مي‌كوشند نشان بدهند كه آيات قرآن، مبشر اختراعات علمي و صنعتي اين دوره است. اين دسته از مفسران بطوريكه از نوشته‌هايشان استنابط مي‌شود، ايمان دارند كه در بين اختراعات تكنيكي نوع بشر كه از نيمه قرن هيجدهم ميلادي به اين طرف توسعه يافته است، و دنباله آن اينك ديده مي‌شود اختراعي نيست كه در قرآن پيشگويي شده باشد.
در اين باره به اعترافات چند تن از دانشمندان جهان اشاره مي‌كنيم.
رنبورت، دانشمند اروپايي چنين مي‌گويد: واجب است اعتراف كنيم كه علوم طبيعي و فلكي نوفلسفه و رياضيات كه از اروپا اوج گرفت، عموماً از قرآن اقتباس شده است.
و هرتويگ هيرچفلد نيز مي‌گويد: از اينكه قرآن را سرچشمه علوم مي‌يابيم، نبايد تعجب كنيم.
پرفسور ري‌گليورد دورمان، دانشمند و خاورشناس چين مي‌گويد:.... قسمت ديگر از اعجاز قرآن مربوط به تعليمات و پيشگويي‌هايي است كه در آن مندرج مي‌باشد و اين قرآن به نحو اعجاز داراي اطلاعاتي است كه مرد درس نخوانده‌اي مانند محمد صلوات‌ا.... عليه و آله هيچگاه قادر نبود شخصاً آن كلمات و الفاظ و اطلاعات را جمع‌آوري كرده باشد.
زبان زنبورها:
جاي ترديد نيست كه موجودات ذي روح بلكه عده‌اي از نباتات هم براي ارتباط با يكديگر برنامه‌اي دارند و ناگزيرند روابط اجتماعي خود را حفظ كنند. خداي عزيز درباره زنبور عسل در قرآن كريم مي‌فرمايد: پروردگارت به زنبور عسل وي كرد كه در كوهها و درختان و كندوها خانه تهيه كن! سپس از تمام روييدني‌ها بخور و راههاي پروردگارت را بپيما....! در اين برنامه علامتي است براي كسانيكه تفكر كنند.
پرفسور كارل فن فريش، حيوان‌شناس معروف آلماني كه در مونيخ عمر خود را صرف شناختن رمز زنبورها كرده است، مي‌گويد: زنبورها براي خودشان نوعي زبان دارند.
اين دانشمند در توضيحات خود چنين مي‌گويد: يك زنبور عسل پس از آنكه در گشت روزانه خود موفق به كشف گياهان پرشهدي در يك محل شد، بلافاصله به كندوي خود مراجعت مي‌كند تا اين خبر خوش را به بقيه زنبوران بدهد. زنبور اين عسل را بوسيله رقص مخصوصي كه در جلوي كندو مي‌كند، انجام مي‌دهد. اگر محل غذاي يافته شده در فاصله‌اي كمتر از تقريباً 100 متري كندو باشد، زنبور يك رقص دايره‌اي شكل مي‌كند يعني گاهي از عقب به جلو و گاهي از جلو به عقب روي خط سيري نظير عدد 8 پرواز مي‌كند.
زنبورهاي ديگر، با ديدن رقص فوراً متوجه مي‌شوند كه مخزني سرشار از شهد در نزديكي كندويشان پيدا شده لذا فوراً مقداري از نمونه‌اي را كه زنبور اول از اين منبع با خود آورده و در كندو گذارده است برداشته به جست و جوي آن به خارج پرواز مي‌كنند.
ولي اگر محل غذاي يافت شده در فاصله اين بيش از صد متر از كندو باشد، زنبور شكل رقص خود را عوض مي‌كند و به اين ترتيب اطلاعات بيشتر و دقيقتري در اختيار رفقاي خود مي‌گذارد. در اين حالت زنبور عسل در هشت حركت، در نيم دايره در هوا ترسيم مي‌كند كه هركدام بوسيله خط راستي به هم متصل مي‌شوند، و اين عمل را با دقت عجيبي انجام مي‌دهد. زنبورهاي ديگر با ديدن اين رقص بخوبي متوجه فاصله منبع يافت شده مي‌شوند.
طبيعي است كه زنبورها بايد علاوه بر فاصله و ميزان گلهاي يافت شده از جهتي كه اين منبع نيست به كندويشان قرار گرفته نيز اطلاع حاصل كنند. پرفسور فن فريش پس از آزمايشات خود متوجه شد كه زنبور رقاص اين عمل را با تنظيم ميزان انحراف خط راست رقص خود انجام مي‌دهد.
زاويه بين اين خط و يك خط قايم برابر است با زاويه موجود بين سمت منبع با محل خورشيد.
اگر محل يافت شده نسبت به كندو در سمت خورشيد باشد، زنبور رقاص خط راست رقص خود را بطور قائم از بالا به پائين ترسيم مي‌كند، و اگر اين محل درست در خلاف جهت خورشيد باشد، زنبور اين خط را از پايين به طرف بالا رسم مي‌نمايد.
نكته ديگري را كه نمي‌توان در مطلب بالا ناديده گرفت اهميت خورشيد و نفع آن براي حيوانات است كه هرگاه نور خورشيد نتابد زندگي زنبور فلج مي‌شود و اينجا حقيقت سوگند ياد كردن خدا به نور خورشيد براي ما آشكار مي‌گردد.


http://www.payambarazam.ir
/index.html
/web_view_id_56.html

صفحه نخست
سياسي
اجتماعي
فرهنگي
دانشجويي
نشريات دانشجويي
مذهبي
صنفي
ورزشي
علمي آموزشي
مناسبتهاي ويژه/بزگداشت روز دانشجو
دهه گفتمان دانشگاهي
پرسمان دانشجويي
گزارش تصويري
اخبار ويــــــــژه

مقاله
گزارش
گفتگو
گزيده نشريات دانشجويي

وب لاگ خبرنگاران ما
ثبت نام در وب لاگ
ورود اعضا
ليست پيوندها
ارسال سوژه خبري
ارسال خبر
تماس با ما