طرح  عکس  نمايه نشريات دانشجويي  بانک اطلاعات نشريات دانشجويي  آموزشي  معرفي مراكز فعال نشريات  جشنواره نشريات  مجله همراه  تازه هاي نشريات  اتاق گفتگو   
همايش تعاون و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهي برگزار مي شود            تقويم آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در نيمسال تابستان سال تحصيلي 1385 اعلام شد            پذيرش مقاله عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در كنگره بين المللي            برگزاري كارگاه برنامه ريزي و الگوهاي تدوين طرح درس در دانشگاه گرگان            دانشگاه گرگان ميزبان مسابقات تنيس و بدمينتون دانشگاه هاي كشور           
بررسي مختصري از آيات حج در قرآن/قرآنی/ 18/مهر/1384---2:25:49 PM
م نشريه : كعبه دل شماره : 4
نام دانشگاه : علوم قرآن و حديث
نام نويسنده : نجيمه شايسته عنوان مطلب: بررسي مختصري از آيات حج در قرآن

بررسي مختصري از آيات حج در قرآن
ب) صفا و مروه
نام دو كوه كوچك در مكه است كه امروزه بر اثر توسعه مسجدالحرام در ضلع شرقي مسجد در سمتي كه حجرالاسود و مقام حضرت ابراهيم قرار دارد مي‌باشد. اين دو كوه كوچك به فاصله تقريباً 420 متر در برابر يكديگر قرار دارد و اكنون اين فاصله به صورت سالن عظيم سرپوشيده‌اي درآمده كه حجاج در زير سقف آن به سعي مي‌پردازند. ارتفاع كوه صفا 15 متر و مروه هشت متر است. دو لفظ صفا و مروه كرچه فعلاً نام اين دو كوه است اما در لغت به معني سنگ محكم و صافي است كه با خاك و شن آميخته نباشد و مروه به معني سنگ محكم و خشن است. و شعائر جمع شعيره به معني علامت است و شعائرالله علامتهايي است كه انسان را به ياد خدا مي‌اندازد و خاطره‌اي از خاطرات مقدس را در نظرها تجديد مي‌كند.
ج) مشعرالحرام
چرا مشعرالحرام را مشعرالحرام مي‌نامند:
به اين نام نيز گفته‌اند كه آن جا مركزي است براي شطرنج و نشانه‌اي از اين مراسم حج كه بسيار عظيم و پرشكوه و آسماني است اما نبايد فراموش كرد كه مشعر از ماده شعور است در آن شب تاريخي و هيجان‌انگيز (شب دهم ذي‌حجه) كه زائران خانه خدا پس از طي دوران تربيت خود در عرفات به آنجا كوچ مي‌كنند و شبي را تا صبح روي ماسه‌هاي نرم در زير آسمان پرستاره در سرزميني كه نمونه كوچكي از محشر كبري و پرده‌‌اي از رستاخيز بزرگ قيامت است، در آنجا كه جمعيت همچون امواج خروشان دريا به هنگام طوفان همه جا را پر كرده و آواي مردمي كه درحركتند تا به صبح خاموش نمي‌شود.
آري در چنان محيط بي‌آلايش و باصفا و تكان‌دهنده در درون جامه معصومانه احرام و روي آن ماسه‌هاي نرم استان جوشش چشم‌هاي تازه‌اي از انديشه و فكر دستور در درون خود احساس مي‌كند و صداي ريزش آن در اعماق قلب خود به روشني مي‌شنود و آنجا را محشر مي‌نامند. فضل بن عباس روايت مي‌كند كه دو بار شاهد كوچ همراه پيامبر بوديم او كوچ كرد در حالت وقار و آرامش كه زمام شتر خود را گرفته بود و مهار مي‌كرد كه تند برود.
د) عرفات
چرا عرفات را عرفات مي‌گويند
عرفات بيابان وسيعي است در چهار فرسخي مكه كه حاصل ظهر تا به غروب روز نهم ذي‌حجه را در آن مي‌مانند. گرچه در نامگذاري اين سرزمين به عرفات جهات گوناگوني ذكر شده از جمله اينكه هنگاميكه پيك وحي خداوند جبرئيل مناسك حج را به ابراهيم در آنجا نشان داد ابراهيم در برابر مي‌گفت: عرفت عرفت، شناختم شناختم ولي بعيد نيست اين نامگذاري اشاره به حقيقت ديگري نباشد، اينكه عرفات سرزميني كه نخستين مراحل حج از آن شروع مي‌شود محيط بسيار آماده‌اي براي معرفت پروردگار و شناساييي ذات پاك اوست.
به راستي آن دو جذبه روحاني و معنوي كه انسان به هنگام ورود در آن سرزمين پيدا مي‌كند با هيچ بياني قابل توصيف نيست. همه يك شكل، يكنواخت، همه بيابان نشين، همه از هياهوي شهر از هياهوي دنياي مادي و زرق و برقش فرار كرده، در زير آسمان نيلي در آن هواي آزاد و پاك از آلودگي گناه در آنجا كه فرشته روحي بال و پر مي‌زند در آنجا كه از لابلاي نسيمش صداي زمزمه جبرئيل و آهنگ مردانه ابراهيم خليل، و طنين حيات‌بخش صداي پيامبر اسلام (ص) و مجاهدان صدر اول شنيده مي‌شود در اين سرزمين خاطره‌انگيزه كه گويا دريچه‌اي به جهان ماورائي طبيعت در آن گشوده شده انسان نه تنها از نشئه عرفان پروردگار سرمست مي‌شود و لحظه‌اي با زمزمه تسبيح عمومي خلعت هماهنگ مي‌گردد بلكه در درون وجود خود، خودش را هم كه عمري است گم كرده و به دنبالش مي‌گردد پيدا مي‌كند و به حال خويشتن عارف مي‌گردد.

http://www.payambarazam.ir
/index.html
/web_view_id_56.html

صفحه نخست
سياسي
اجتماعي
فرهنگي
دانشجويي
نشريات دانشجويي
مذهبي
صنفي
ورزشي
علمي آموزشي
مناسبتهاي ويژه/بزگداشت روز دانشجو
دهه گفتمان دانشگاهي
پرسمان دانشجويي
گزارش تصويري
اخبار ويــــــــژه

مقاله
گزارش
گفتگو
گزيده نشريات دانشجويي

وب لاگ خبرنگاران ما
ثبت نام در وب لاگ
ورود اعضا
ليست پيوندها
ارسال سوژه خبري
ارسال خبر
تماس با ما