طرح  عکس  نمايه نشريات دانشجويي  بانک اطلاعات نشريات دانشجويي  آموزشي  معرفي مراكز فعال نشريات  جشنواره نشريات  مجله همراه  تازه هاي نشريات  اتاق گفتگو   
همايش تعاون و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهي برگزار مي شود            تقويم آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در نيمسال تابستان سال تحصيلي 1385 اعلام شد            پذيرش مقاله عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در كنگره بين المللي            برگزاري كارگاه برنامه ريزي و الگوهاي تدوين طرح درس در دانشگاه گرگان            دانشگاه گرگان ميزبان مسابقات تنيس و بدمينتون دانشگاه هاي كشور           
بررسي مشكلات دختران و پسران دانشجوي دانشگاه يزد/فرهنگي/ 9//1383---10:14:16 AM
نام نشريه : سخن نو شماره : 5 و 6
نام دانشگاه : يزد زمان انتشار : پائيز و زمستان 82
نام نويسنده :آرزو سعيدي‌زاده نائيني
عنوان مطلب: بررسي مشكلات دختران و پسران دانشجوي دانشگاه يزد

بررسي مشكلات دختران و پسران دانشجوي دانشگاه يزد

از روزي كه دهكدة جهاني گامهايش را به سوي فرا صنعتي شدن برداشت و ايران ما نيز درصددد كسب الفباي تكنولوژي اقدام نمود و بسياري از نيازهاي مردم ما، آنچه كه ساليان سال با آن زيسته بودند و در وجودشان نهادينه شده بود و همواره سعي در برطرف كردن اين نيازها داشتند، بدست فراموشي سپرده شد و جامعه مسيرش را به سمت دگرگوني و تحول تغيير داد به نظر مي‌رسد كه جامعة ما به سمت ناكجا آباد در حال حركت است. روزگاري نياز به امنيت، عشق، محبت، تأمين جاني و رواني، دوست داشتن، رشد و بالندگي هدفهاي متعالي بود اما امروزه ديگر صحبت از مرگ انسانيت و زير پا گذاشته شدن تمام نيازهاي فوق‌الذكر است. جامعه به سوي ماشيني شدن گام برداشته و انسان دوباره به حالت وابستگي، درنده خويي و قانون جنگل باز مي‌‌گردد با اين تفاوت كه اين بار ديگر در حال تلاش براي يافتن خوراك و يا شكار يا اموري از اين دست نيست.
امروزه يكي از موارد مهمي كه كمتر نزد افراد جامعه اهميت دارد يا با وجود اهميت فراوان به آن توجهي نمي‌شود نياز به امنيت است تأمين جاني، مالي و رواني انسانها كه بويژه در ميان نسلي جوان، نسلي فاقد اعتماد به نفس، دچار واهمه و ترس از آينده به چشم مي‌خورد، نسلي كه روزهاي شيرين زندگاني خود را در دانشگاه سپري مي‌كندف نسلي كه با درج نام آنها در رديف قبول شدگان كنكور اولين چيزي كه به ذهن والدينشان خطور مي‌كند تأمين سكونتگاه از سوي دانشگاه مي‌باشد. در ايران اكثريت دانشگاهها اين نياز را ظاهراً مرتفع نموده‌اند اما بايد ديد رفع اين نياز چقدر از دغدغه خاطر والدين كاسته است؟
گاه دانشجو بويژه دانشجوي دختر با ورود به محيط خوابگاه و برخورد با فرهنگهاي متفاوت دچار تعارض مي‌شود كه عموماً با آن كنار آمده و به ندرت بناي ناسازگاري مي‌گذارد. اما گاه اين ناسازگاري و تحت فشار قرار دادن والدين منجر به سكونت دانشجو در منازل دو و نزديك به دانشگاه مي‌شود كه با توجه به جو نامطلوب حاكم بر چنين مسأله‌اي به نظر مي‌رسد علاوه بر نامطلوب بودن از امنيت كمتري نسبت به خوابگاه‌ها برخوردار است كه اين مسأله در مورد خوابگاه پسران كمتر جلوه مي‌نمايد چرا كه اغلب سازگار بوده و جز در شرايط اجباري و خاص حاضر به جدا شدن از گروه خود نيستند.
مسأله ديگري كه در مورد دانشجويان دختر خوابگاهي صدق مي‌كند ساعت ورود شبانگاهي معين است كه در وهلة اول به نظر مي‌رسد زياد لازم و ضروري نباشد اما با توجه به كنترل اجتماعي و جلوگيري از به بيراهه كشيده شدن دانشجويان و نيز عدم امنيت خيابان‌هاي شهري بويژه در ساعات اوليه شب از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. پديدة ديگري كه در اينجا به چشم مي‌خورد ميزان فاصلة مراكز خريد - درماني‌- مخابراتي از خوابگاه‌ها مي‌باشد كه اين مسأله غالب مشكل‌ساز بوده است. دور بودن مراكز فوق از خوابگاه دختران باعث مي‌شود اغلب دانشجويان در طول روز اكثر اوقات خود را صرف رفتن به اين مراكز نموده و چنانچه شب نيازي به يكي از اين مراكز داشته باشند، با مشكل روبرو مي‌شوند كه با مساعدت مسئولين تا حدي اين مسائل مرتفع شده است اما با وجود اين هنوز هم در مسائلي از اين دست احساس نياز مي‌باشد.
علاوه بر مشكلات فوق كه در خوابگاه‌هاي دختران بيش از خوابگاه پسران به چشم مي‌خورد، مي‌توان به عد تخصيص بودجه يا كمبود توجه به طرحهاي پژوهشي دانشجويان اشاره كرد كه اين مسئله در آينده براي خود دانشگاه خطرساز خواهد بود. آنچه كه شايان توجه مي‌‌باشد و از زمينه‌سازي براي مشكلات ديگر جلوگيري خواهد كرد تشكيل كميته‌هاي بررسي طرحهاي پژوهشي و اختصاص حداقل بودجه براي آزمون و اجراي اين طرحها مي‌باشد.
اما نهايتاً مهمترين مسأله‌اي كه با توجه به سردرگمي، الگو‌پذيري و استقلال قشر جوان به چشم مي‌خورد، كنترل اجتماعي و جلوگيري از سقوط آنان به منجلاب فساد و تباهي مي‌باشد. آنچه كه امروزه در جامعة ما ديده مي‌شود تنها تقليد از غرب مي‌باشد. از تكنولوژي آنها تنها تماشاي تصاوير مبتذل، چت كردن، پوشيدن لباس‌هاي تنگ و بدن‌نما و ... را گرفته‌ايم آنچه كه با فرهنگ پيش از اسلام و پس از آن در ايران مغايرت دارد چرا كه سالهاست به ايراني بودن خود مفتخريم اما بايد ديد اين افتخار راه به كجا مي‌برد؟
امروزه به نظر مي‌رسد دانشگاه‌هاي سطح كشور كنترل لازم را بر روي جوانان نداشته و بسياري از آنان با وجود خروج از فضاي محدود شهرستانها و روستاها و دوري از جمع خانوادگي خود به علت مسائل نامعلومي به بيراهه مي‌روند كه اين براي جامعه دانشگاهي كه طي كردن پله‌هاي ترقي را جزو آرمانهاي خود قرار داده خطري جدي به شمار مي‌آيد و بايد به فكر راه حلي براي آن بود. بنابراين جداي از مسأله امنيت جاني دانشجو بايد به فكر حفظ بهداشت و سلامت روان وي نيز بود. بايد پذيرفت اين سردرگمي نسل جوان حاصل كم‌توجهي مسئولين، فشارهاي ناشي از مشكلات اقتصادي، نبود يك فرهنگ ساختاري در بطن جامعه و شيوه‌هاي غلط در فرهنگ‌پذيري و اجتماعي شدن است. چنانچه اين روند در ساختار جامعه ادامه يابد مسلماً به توده‌هاي سرطاني در بافت جامعه تبديل خواهد شد و پس از مدت نه چندان دوري شاهد آسيب‌پذيري بيشتر نسل سازندة آينده ايران خواهيم بود.
http://www.payambarazam.ir
/index.html
/web_view_id_56.html

صفحه نخست
سياسي
اجتماعي
فرهنگي
دانشجويي
نشريات دانشجويي
مذهبي
صنفي
ورزشي
علمي آموزشي
مناسبتهاي ويژه/بزگداشت روز دانشجو
دهه گفتمان دانشگاهي
پرسمان دانشجويي
گزارش تصويري
اخبار ويــــــــژه

مقاله
گزارش
گفتگو
گزيده نشريات دانشجويي

وب لاگ خبرنگاران ما
ثبت نام در وب لاگ
ورود اعضا
ليست پيوندها
ارسال سوژه خبري
ارسال خبر
تماس با ما