طرح  عکس  نمايه نشريات دانشجويي  بانک اطلاعات نشريات دانشجويي  آموزشي  معرفي مراكز فعال نشريات  جشنواره نشريات  مجله همراه  تازه هاي نشريات  اتاق گفتگو   
همايش تعاون و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهي برگزار مي شود            تقويم آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در نيمسال تابستان سال تحصيلي 1385 اعلام شد            پذيرش مقاله عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در كنگره بين المللي            برگزاري كارگاه برنامه ريزي و الگوهاي تدوين طرح درس در دانشگاه گرگان            دانشگاه گرگان ميزبان مسابقات تنيس و بدمينتون دانشگاه هاي كشور           
ششمين جشنواره منطقه‌اي، اولين از دور دوم   1/بهمن/1383---10:35:20 PM
ششمين جشنواره منطقه‌اي، اولين از دور دوم

دور جديد جشنواره‌هاي منطقه‌اي نشريات دانشجويي، با برگزاري ششمين جشنواره منطقه‌اي نشريات دانشجويي و با حضور نشريات دانشگاه‌هاي استان‌هاي مازندران، گيلان، گلستان، سمنان و خراسان آغاز شد. در اين جشنواره كه به ميزباني دانشگاه بيرجند از 7 الي 9 خرداد ماه سال جاري برگزار شد، دانشگاه بيرجند پس از تشكيل دبيرخانه اين جشنواره در دي ماه 81 در حدود 70 مركز آموزش عالي شامل مراكز تابعه وزارت علوم، وزارت بهداشت، واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي،‌ مراكز پيام نور و مراكز غيرانتفاعي را در منطقه شناسايي و فراخوان اوليه را براي كليه اين مراكز فكس و ارسال كرد.

مهلت ارسال آثار نيز پايان فروردين ماه 82 در نظر گرفته و در مهلت تعيين شده 1129 اثر و 177 نشريه به دبيرخانه ارسال شد. بر اساس فراخوان اين جشنواره در دور جديد جشنواره‌هاي منطقه‌اي، نشريات مي‌توانند در 17 بخش آثار و 5 بخش نشريات شركت نمايند.

بخش‌هاي آثار برتر عبارتند از:

سرمقاله، مقاله سياسي، مقاله اجتماعي، مقاله صنفي، مقاله فرهنگي ـ مذهبي، مقاله ادبي ـ هنري، خبر، مصاحبه، گزارش، طنز، شعر، داستان، قطعه ادبي، طرح و كاريكاتور، طرح روي جلد، گرافيك و صفحه‌آرايي و عكس.

5 بخش نشريات برتر عبارتند از: نشريه سياسي ـ اجتماعي، نشريه صنفي، نشريه ادبي ـ هنري، نشريه فرهنگي ـ عقيدتي و نشريه علمي.

آثار و نشريات پس از ورود به دبيرخانه (دانشگاه بيرجند) به تفكيك بخش دسته‌بندي، و پس از كدگذاري دستي و كامپيوتري در دبيرخانه در سه مرحله به خانه نشريات دانشجويي، ‌جهت انجام كار داوري ارسال و داوري نيز در دو بخش داوري اوليه و نهايي در خانه نشريات دانشجويي انجام گرديد.

داوري اوليه اين آثار توسط يك تيم 24 نفره از دانشجويان، فارغ‌التحصيلان، برگزيده‌هاي جشنواره‌هاي پيشين و متخصصين هر يك از بخشها بر اساس شيوه‌نامه‌اي مدون انجام گرديد، كه داوران اوليه با توجه به معيارهاي در نظر گرفته شده در اين شيوه‌نامه به داوري آثار و امتيازدهي به آنها مي‌پردازند. در اين مرحله هر يك از بخش‌هاي آثار داراي سه داور بود كه كليه آثار ابتدا توسط دو داور اول ارزيابي و امتيازدهي شده و در صورت اختلاف نظر دو داور، آثار براي داوري در اختيار داور سوم قرار مي‌گرفت. بدين ترتيب آثار راه يافته به داوري نهايي تعيين گرديدند. در داوري اوليه اين جشنواره، از ميان 1129 اثر رسيده 364 اثر و از ميان 177 نشريه، 66 نشريه به داوري نهايي راه يافت.

داوري نهايي آثار نيز، در دور جديد برگزاري جشنواره‌هاي منطقه‌اي، در 7 گروه به صورت تخصصي انجام شد:

گروه اول ـ داوران بخشهاي سرمقاله، مقالات سياسي،‌ مقالات اجتماعي و مقالات صنفي: آقايان بهروز گرانپايه، فريبرز بيات، محمد قوچاني.

گروه دوم ـ داوران بخش مقالات فرهنگي ـ مذهبي: آقايان محمدرضا زائري، علي افصحي.

گروه سوم ـ داوران بخش‌هاي مقالات ادبي ـ هنري، شعر، قطعه ادبي و داستان: آقايان دكتر فرزان سجودي، محمد آزرم.

گروه چهارم ـ داوران بخش‌هاي خبر، مصاحبه و گزارش: خانم دكتر بروجردي، آقايان دكتر محمدمهدي فرقاني، دكتر حسين قندي، فريدون صديقي.

گروه پنجم ـ داوران بخش طنز: دكتر مسعود كيمياگر، ابوالفضل زرويي نصرآباد.

گروه ششم ـ داوران بخش‌هاي طرح و كاريكاتور، طرح روي جلد و گرافيك و صفحه‌آرايي: مانا نيستاني، رضا عابديني، كوروش پارسانژاد.

گروه هفتم ـ داور بخش عكس: محمد فرنود.

هر يك از اين گروه‌ها نيز در جلسات جداگانه‌اي به بررسي و داوري آثار پرداخته و نفرات برگزيده در هر بخش تعيين شد. در هر يك از بخش‌هاي آثار و نشريات برتر، نيز دو اثر و نشريه اول و دوم انتخاب شد. همچنين در 13 بخش آثار نيز داوران آثاري را به عنوان كانديدا انتخاب و براي انجام داوري دانشجويي تعيين نمودند.

كانديداهاي انتخابي از سوي هيئت داوران نهايي در بخش‌هاي سرمقاله، مقاله سياسي، مقاله اجتماعي، مقاله صنفي، مقاله ادبي ـ هنري، مقاله فرهنگي ـ مذهبي، خبر، ‌مصاحبه، گزارش، قطعه ادبي، داستان، طنز و طرح و كاريكاتور؛ پس از كدگذاري به صورت يك مجموعه‌ جهت انجام داوري دانشجويي تدوين گرديد. در بخش داوري دانشجويي نيز مجموعه آثار تهيه شده جهت انجام داوري دانشجويي به همراه فرم مخصوص داوري در اختيار شركت‌كنندگان قرار گرفته و آثار منتخب دانشجويان پس از اعلام نظر آنان تعيين مي‌شوند. در مراسم اختتاميه نيز به آثار منتخب اين بخش جوايزي تعلق مي‌گيرد.برگزاري جشنواره:

پذيرش شركت‌كنندگان در جشنواره از عصر روز سه‌شنبه 6 خرداد ماه در محل‌هاي تعيين شده در دانشكده‌هاي مختلف دانشگاه بيرجند آغاز شد و تا ظهر روز چهارشنبه 7 خرداد ماه ادامه داشت. كه در اين مدت در حدود 200 نفر از دانشگاه‌هاي مختلف در جشنواره پذيرش شدند.

افتتاحيه جشنواره نيز در ساعت 11 صبح روز چهارشنبه در محل تالار ولايت دانشگاه بيرجند و با حضور مسئولين دانشگاهي و شهر بيرجند آغاز شد. در اين مراسم ستاد برگزاري جشنواره كليپ‌هايي جهت خوشامدگويي، ارائه برنامه‌هاي روزانه جشنواره و بناهاي تاريخي بيرجند در نظر گرفته و پخش كرد. پس از پخش اين كليپ‌ها، نوبت به سخنراني آقاي دكتر آقاابراهيمي رئيس دانشگاه بيرجند رسيد و ايشان نيز ضمن خوشامدگويي به حاضرين و شركت‌كنندگان در جشنواره، برگزاري اين جشنواره در دانشگاه بيرجند را از افتخارات اين دانشگاه ارزيابي كرده و براي دست‌اندركاران نشريات دانشجويي در شرايط حساس فعلي آرزوي موفقيت كرد.

پس از سخنان ايشان مهندس قادري مدير فرهنگي دانشگاه بيرجند و دبير جشنواره گزارشي از فعاليت‌هاي دبيرخانه‌ و كميته‌هاي مختلف دانشجويي فعال در جشنواره ارائه داد. اين مراسم كه با حضور مسئولين بخش‌هاي مختلف شهر بيرجند از جمله فرمانداري، شوراي شهر و و اساتيد دانشگاه برگزار شد، با پخش كليپ "يار دبستاني من" و پذيرايي ميهمانان پايان يافت.

پس از اين مراسم نمايشگاه نشريات دانشجويي واقع در سالن تربيت بدني دانشگاه نيز با حضور ميهمانان رسماً افتتاح شد و دانشجويان و شركت‌كنندگان در غرفه‌هاي دانشگاهي خود حاضر و به ارائه نشريات دانشگاه خود پرداختند.

از ديگر برنامه‌هاي اين روز برگزاري كارگاه "نقد و بررسي نشريات شركت‌كنننده در جشنواره" بود. اين كارگاه كه با حضور آقاي فرامرز قراباغي سردبير نشريه توقيف شده ايران جوان در محل نمايشگاه برگزار شد، مورد استقبال بسيار زياد شركت‌كنندگان قرار گرفته و از ساعت 16 آغاز و تا ساعت 19 ادامه پيدا كرد. در اين جلسه آقاي قراباغي نشريات شركت‌كننده را مورد بررسي و نقد قرار داده و نكاتي را در خصوص صفحه‌بندي، طرح روي جلد و لوگوي نشريات و پيشنهادهايي در خصوص انتشار هرچه بهتر نشريات ارائه داد.

از ديگر برنامه‌هاي اين روز، بازديد از باغ اكبريه و اجراي مراسم جشن و موسيقي در اين باغ بود. در اين مراسم يك گروه از نوازندگان بيرجندي به اجراي برنامه موسيقي محلي و منطقه‌اي پرداخته و پس از آن نيز گروه موسيقي پاپ دانشگاه بيرجند به اجراي برنامه پرداختند. شركت‌كنندگان در ابتداي برنامه از موزه مردم‌شناسي و موزه باستاني واقع در باغ اكبريه ديدن كردند.نمايشگاه نشريات دانشجويي ساعت 9 صبح روز دوم نيز آغاز به كار كرد و فيلم مربوط به حوادث 18 تير توسط نشريه خروش مهرگان از دانشگاه بيرجند به نمايش در آمد. عصر روز دوم نيز كارگاه آموزشي "نشريات دانشجويي، آماتور يا حرفه‌اي" با حضور آقاي فريبرز بيات دبير سرويس اجتماعي روزنامه همشهري برگزار شد. در اين جلسه آقاي بيات معيارهاي حرفه‌اي و آماتوري نشريات دانشجويي را بيان كرده و از لحاظ محتوايي به بررسي برخي از نشريات پرداخت. در اين جلسه آقاي بيات بر اين نكته تأكيد كرد كه "نشريات دانشجويي همواره بايد معيارهاي كار حرفه‌اي را مد نظر داشته باشند، اما از رسالت كار دانشجويي خود غافل نباشند."

بازديد از قلعه تاريخي بيرجند برنامه ديگر اين روز بود كه با استقبال خوب شركت‌كنندگان مواجه شد. پس از بازگشت از قلعه تاريخي نيز به همت دانشجويان دانشگاه بيرجند و با حضور علاقمندان، شب شعري در محل تالار ولايت دانشگاه برگزار شد.

آثار مربوط به داوري دانشجويي و فرم مربوطه نيز در اين روز در ميان شركت‌كنندگان توزيع شد و80 نفر از شركت‌كنندگان اين مجموعه را دريافت و داوري كردند.صبح روز سوم نيز با آغاز كار نمايشگاه، فرم‌هاي داوري دانشجويي جمع‌آوري و استخراج شد.؛ كه از 80 فرم توزيع شده 56 فرم به غرفه خانه نشريات دانشجويي بازگردانده شد.

كارگاه "كاربرد طنز در نشريات دانشجويي" نيز كه براي صبح اين روز با حضور آقاي زرويي نصرآباد در نظر گرفته شده بود، به جهت تشكيل تريبون آزاد دانشجويي در محل نمايشگاه تشكيل نشد. در تريبون آزاد اين روز شركت‌كنندگان به مواردي از جمله اسكان، شيوه برگزاري كارگاه آموزشي، داوري دانشجويي و برخي ديگر از مسائل اجرايي انتقاداتي را وارد كرده و آقايان حق‌پناه و نظري (دبير اجرايي جشنواره) به برخي از اين سؤالات پاسخ گفتند.

مراسم اختتاميه با كمي تأخير در ساعت 17 اين روز در محل تالار ولايت دانشگاه برگزار شد. اين مراسم كه قرار بود در سالن سينماي قدس در داخل شهر بيرجند برگزار شود به دلايل امنيتي و برخي تهديدات انصار حزب‌الله شهر بيرجند، در آمفي‌تئاتر اصلي دانشگاه (تالار ولايت) برگزار شد. در اين مراسم ابتدا آقاي حق‌پناه گزارشي از روند انجام داوري آثار و نشريات شركت‌كننده و همچنين شكل برگزاري جشنواره‌هاي منطقه‌اي نشريات دانشجويي ارائه داد. در ادامه مهندس حاجي‌زاده معاون دانشجويي و فرهنگي دانشگاه بيرجند، در غياب مهندس قادري (كه در سفر سوريه به سر مي‌برد) به سخنراني پرداخته و از حضور چند روزه دانشجويان و دست‌اندركاران نشريات تشكر كرد.

در ادامه مراسم آقاي نظري دبير اجرايي جشنواره و مديرمسئول نشريه خروش مهرگان بيرجند ضمن توصيف مشكلات و فعاليت‌هاي انجام شده در دبيرخانه جشنواره به معرفي دانشجويان و همكاران هر يك از كميته‌هاي اجرايي پرداخت و از همه آنها تشكر كرد.

بيانيه هيئت داوران نهايي جشنواره نيز توسط آقاي ابوالفضل زرويي نصرآباد (مدير دفتر طنز حوزه هنري و عضو سابق تحريريه گل آقا) قرائت شد. اين بيانيه كه يكي از شعرهاي طنز خود ايشان بود با استقبال بسيار زياد شركت‌كنندگان مواجه شد و با ديگر بيانيه‌هاي جشنواره‌اي كاملاً متفاوت بود.

مراسم اهداي جوايز به برگزيدگان هر يك از بخشها نيز با حضور آقايان دكتر آقاابراهيمي (رئيس دانشگاه بيرجند)، مهندس حاجي‌زاده (معاون دانشجويي و فرهنگي دانشگاه بيرجند)، ابوالفضل زرويي نصرآباد (داور بخش طنز) و حق‌پناه (مدير خانه نشريات دانشجويي) برگزار شد. در اين مراسم در 17 بخش آثار، 5 بخش نشريات برتر و 13 بخش داوري دانشجويي برگزيدگان معرفي و جوايزي به آنها اهدا شد.

در ادامه اين مراسم آقاي نظري در زمان تحويل تنديس خود به عنوان دبير اجرايي جشنواره، به داوري جشنواره اعتراض كرد و گفت: "بايد نام اين جشنواره را جشنواره نشريات مشهد و گرگان مي‌گذاشتيم." در ادامه نيز دانشجويان كميته‌هاي اجرايي جشنواره در اعتراض به كم بودن تعداد جوايز نشريات دانشگاه بيرجند و نحوه داوري، كارت‌هاي روي سينه خود را از طرف سفيد آن قرار داده و به مسئولين خانه نشريات و داوران اعتراض كردند.
http://www.payambarazam.ir
/index.html
/web_view_id_56.html

صفحه نخست
سياسي
اجتماعي
فرهنگي
دانشجويي
نشريات دانشجويي
مذهبي
صنفي
ورزشي
علمي آموزشي
مناسبتهاي ويژه/بزگداشت روز دانشجو
دهه گفتمان دانشگاهي
پرسمان دانشجويي
گزارش تصويري
اخبار ويــــــــژه

مقاله
گزارش
گفتگو
گزيده نشريات دانشجويي

وب لاگ خبرنگاران ما
ثبت نام در وب لاگ
ورود اعضا
ليست پيوندها
ارسال سوژه خبري
ارسال خبر
تماس با ما