طرح  عکس  نمايه نشريات دانشجويي  بانک اطلاعات نشريات دانشجويي  آموزشي  معرفي مراكز فعال نشريات  جشنواره نشريات  مجله همراه  تازه هاي نشريات  اتاق گفتگو   
همايش تعاون و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهي برگزار مي شود            تقويم آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در نيمسال تابستان سال تحصيلي 1385 اعلام شد            پذيرش مقاله عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در كنگره بين المللي            برگزاري كارگاه برنامه ريزي و الگوهاي تدوين طرح درس در دانشگاه گرگان            دانشگاه گرگان ميزبان مسابقات تنيس و بدمينتون دانشگاه هاي كشور           
حضورفعالانه وزارت علوم ، وجه تمایز جشنواره ششم با جشنواره های گذشته بود  12/شهريور/1384---9:36:57 PM
علی حق پناه ( مدیر خانه نشریات ):
حضورفعالانه وزارت علوم ، وجه تمایز جشنواره ششم با جشنواره های گذشته بود

هدف از برگزاري جشنواره نشريات دانشجويي چيست؟
برگزاري جشنواره‌هاي اينچنيني، بصورت مستقيم و غيرمستقيم در تحكيم و تثبيت موضوع فعاليت دانشجويان نقش مؤثري دارد. از چند جهت برگزاري جشنواره با موضوع خاص نشريات دانشجويي، مفيد است. اول اينكه باعث توجه به آن موضوع مي‌شود، به عبارتي يك پديده در مجموعه دانشگاههاي سراسر كشور، با عنوان انتشار نشريات دانشجويي وجود دارد كه برگزاري اين جشنواره‌ها باعث مي‌شود هم از ديد مسئولان، و هم نهادهاي دانشگاهي و غيردانشگاهي توجه به اين موضوع صورت گيرد. دوم اينكه باعث تثبيت وتحكيم موضوع مي‌شود. برگزاري جشنواره و نمايشگاه و مسابقه در عين حال كه تقدير از كساني است كه فعاليت و تلاش بيشتري داشته‌اند، در كنار آن تعامل و انتقال تجربه‌اي بين دانشجويان صورت مي‌گيرد.
بنابراين در يك جمله برگزاري جشنواره‌ها با هدف توجه، تثبيت و تحكيم فعاليتهاي نشريات دانشجويي است.


متوليان برگزاري جشنواره نشريات دانشجويي چه ارگانها و نهادهايي هستند؟ آيا كثرت و ازدياد متوليان بر چگونگي و كيفيت برگزاري جشنواره خللي وارد نمي‌كند؟
حوزه‌هاي مختلفي كه مرتبط با موضوع هستند، حوزه‌ها و دستگاههاي دانشگاهي يا متولي آموزش عالي، دانشگاههاي آزاد، وزارت علوم و بهداشت كه با مقوله‌ي نشريات دانشجويي برخورد داشته و فعاليت مي‌كنند. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها و اداره نشريات آن بطور اخص از متوليان آن هستند. برخي از سازمانها و ارگانهايي هم هستند كه به موضوعاتي از اين دست علاقه‌مند هستند. مثلاً سازمان ملي جوانان، با توجه به اينكه اين موضوع و انتشار نشريات دانشجويي در راستاي اهداف و برنامه‌هاي آن سازمان است، طبيعتاً آنها نيز به اين موضوع علاقمند هستند و از آن حمايت مي‌كنند. به همين دليل مجموعة متنوعي از سازمانهاي مختلف به عنوان برگزاركنندگان و سياستگزاران جشنواره تعيين شده‌اند كه البته مسئولين دانشگاه آزاد در ابتدا استقبال چنداني از موضوع نكردند ولي در جشنواره اخير شركت كردند.
اما در ارتباط با قسمت دوم سوال بنده فكر مي‌كنم اينكه همه اين مجموعه‌ها دور همديگر جمع شوند في نفسه نه امر ممدوحي است و نه امري مذموم. يعني بستگي به شرايط دارد. اگر جمعي درصدد انجام كاري‌ هستند، در ابتدا بايستي نقاط اشتراك آنان بالا باشد، در ارتباط با جشنواره نشريات نيز همين امر صدق مي‌كند. يك مجموعه‌هايي‌اند كه با موضوع مرتبطند، اينكه اين مجموعه‌ها در كنار هم قرار بگيرند و با پشتيباني همديگر كاري را انجام دهند امر مفيدي است. ولي يك شرط دارد و آن اينست كه همگي آنان در اين موضوع، قاموس مشتركي بايد داشته باشند.
به نظر شما چه كساني يا چه ارگانها و نهادهايي بايد جزء متوليان و مجريان جشنواره باشندكه نيستند؟
وقتي كه يك كاري انجام مي‌گيرد هر چه سازمانها و وزارتخانه‌هاي بيشتري مشاركت كنند امر مطلوب‌تري است چرا كه حداقل از توان و پشتيباني آنها استفاده مي‌شود. ولي از طرف ديگر هرچقدر ميزان و تعداد حوزه‌هاي تصميم‌گير زيادتر شود، ميزان اشتراكات به حداقل مي‌رسد. مثلاً مشاركت معاونت مطبوعاتي وزارت ارشاد با توجه به اينكه ارتباط معنايي هم با نشريات دانشجويي دارد، بسيار خوب است. ولي آيا نوع نگاه معاون مطبوعاتي وزارت ارشاد به موضوع مثل نگاهي است كه وزارت علوم به موضوع دارد؟ يا مثلاً شهرداري مشهد و يا آستان قدس رضوي هم مي‌توانند در جشنواره شركت كنند، اما بايد ديد كه اين شراكت چه معنايي دارد؟ اگر بخواهيم از توان آنها استفاده كنيم، آيا آنها امكانات خريد را در اختيارمان قرار مي‌دهند و بودجه تزريق مي‌كنند، پشتيباني مي‌كنند و يا اينكه به ازاي قرار دادن امكانات، كه البته حقشان نيز هست، نظر داده و در سياستگزاري جشنواره شركت مي‌كنند. به عبارت ديگر به خاطر اينكه چون ما از بودجه و توان سازمانهاي مختلف استفاده مي‌كنيم، بخواهيم نهادهاي مشاركت‌كننده را افزايش دهيم فكر نمي‌‌كنم في‌نفسه امري ممدوح و پسنديده‌ باشد. من معتقدم كه حتي با همين چند نهادي كه تا به حال در برگزاري جشنواره دخيل بوده‌اند، بعضاً از ادبيات واحدي پيروي نكرده و قاموس مشترك و نگاه يكساني به موضوع نداشته‌اند و طبعاً يكسري از مشكلات از همين ناهماهنگي‌ها ناشي مي‌شود. حال اگر بخواهيم در كنار يك جمع اينچنيني كه چندان هم هماهنگ نيست، يك مجموعه‌هايي را هم اضافه كنيم، فكر مي‌كنم كه حتي به موضوع جشنواره لطمه خواهد زد و جشنواره مثل گوشت قرباني خواهد شد كه هركس نسبت به سرمايه‌ي خود قصد سهم‌كشي خواهد داشت. بنابراين در همين جشنواره‌ي اخير خيلي بهتر شد كه مشاركت سازمان ملي جوانان بيشتر در حوزه پشتيباني بود تا حوزه تصميم‌گيري.
نقاط مثبت و منفي جشنواره ششم را بيان كرده وچه تفاوتي ميان اين جشنواره با جشنواره‌هاي ديگر مي‌بينيد؟

نقاط مثبت:
1ـ يكي از تفاوتهاي اساسي كه اين جشنواره با جشنواره‌هاي سوم تا پنجم داشت اين بود كه وزارت علوم بطور جدي در جشنواره مشاركت داشت. از جشنواره سوم كه يكسري اختلاف با وزارت بهداشت ايجاد شد نتوانستيم مشاركتي داشته باشيم، در جشنواره اخير با تغيير نگاهي كه در وزارت بهداشت ايجاد شد، با آمدن دكتر حبيبي و صحبت و بحث و بررسي، فضاي مناسب بوجود آمد و امكان مشاركت با بوجود آمدن وجوه مشترك ايجاد شد. اين ويژگي‌ جشنواره اخير بود كه به نظر من در نوع و سطح مشاركت دانشجويان مؤثر بود. اين مشاركت بعضاً فراتر از حد انتظار نيز بود و اين مشاركت در جشنواره ششم نسبت به جشنواره پيشين بسيار چشمگير و ملموس‌تر بود. زيرا چيزي حدود 1250 نشريه درخواست شركت دادند و 6 هزار اثر در بخش مسابقه حضور داشت و بخش قابل توجهي از اينها نيز حداقل حضور فيزيكي داشتند.


مشکلات ونقاط منفی:

اما در اين ميان مشكلات و اشكالاتي نيز ايجاد شد كه در هر برنامه‌اي ممكن است بروز كند. اما يكسري از اشكالات طبيعي نبود يا اگر هم ناخواسته ايجاد شد، امكان برطرف كردن آن وجود داشت، بنابراين حاشيه‌ي جشنواره زياد بود. بگونه‌اي كه حاشيه بر اصل چربيد و خود را بروز داد كه در نهايت نيز باعث شد خاطره خوبي براي برگزاركنندگان باقي نماند و علت اصلي اين حاشيه‌ها نيز مي‌تواند از ضعف مديريت جشنواره باشد. البته من قصد ندارم كه مشكلات را برعهده‌ي يك يا چند شخص خاص بگذارم. مثلاً در شوراي سياستگزاري امكان دارد برخي مسائل پيش‌بيني نشده باشد. حتي قبول دارم كه كارهاي اينچنيني كه در سطوح بالا و كشوري برگزار مي‌شوند مسلماً رضايت صددرصدي حاصل نمي‌شود. ولي مي‌شد در جهت كاستن مشكلات تلاش مضاعفي نمود و از انباشت مشكلات با ارائه راهكارهاي به موقع جلوگيري نمود. موردي كه متأسفانه در جشنواره پيش آمد و در نهايت باعث شد كه جلسه اختتاميه با مشكل مواجه شود.

دلايل تحصن و شلوغي در جلسه اختتاميه چه بود؟ آيا اين حركت از قبل برنامه‌ريزي شده بود؟
خير. در اين موضوع من معتقد به تئوري توطئه و اينكه از قبل برنامه‌ريزي شده باشد نيستم. حتي اگر اين اتفاق افتاده باشد خيلي مهم نيست و اگر ما به اين موضوع بپردازيم بيشتر ضعف خودمان را نشان مي‌دهيم. به عبارتي اگر چنين موضوعي فرضاً اتفاق افتاده باشد، بيش از آنكه قوت آنها باشد، ضعف دست‌اندركاران و مجريان است. من تصور مي‌كنم يك علت اين شلوغي و تحصن، به نحوه پذيرش بازمي‌گردد.
در نحوه پذيرش يك تصور و ذهنيت خوبي از ابتدا شكل نگرفت. بنابراين اين ذهنيت منفي باقي ماند و شركت‌كنندگان با هر مشكلي كه روبرو شدند، با ذهنيت منفي با قضايا نگاه مي‌كردند و اين حالت دائماً تشديد ‌شد. در صورتيكه مي‌شد در نحوه پذيرش و ساعات پذيرش به نحوه بهتري عمل كرد. زيرا دانشجوياني كه وارد مشهد شدند در روز اول تا بعد از ظهر پذيرش نشدند. در صورتيكه مي‌توانستند با برنامه‌ريزي حداقل پذيرش اوليه را انجام دهند و ساير كارهاي آنها را در طي اين ساعات تلف شده مثل واگذاري غرفه‌ها و غيره انجام دهند ولي متأسفانه اينگونه نشد.
علت ديگر اينكه متأسفانه مسئولين برگزاري جشنواره انگيزه‌اي براي شنيدن مشكلات و اعتراضات نداشتند و به نوعي از دست‌ دانشجويان فرار مي‌كردند، در صورتيكه مي‌توانستند حداقل به اعتراضات و صحبتهاي دانشجويان پاسخ گويند كه اين اتفاق نيفتاد و در واقع از عمده‌ترين دلايل، عدم پذيرش صحيح از طرف مسئولين و سپس عدم پاسخگويي از طرف مسئولين بود و مشكلات ديگر كه ممكن است در هر برنامه‌اي پيش بيايد مزيد بر علت شدند.
مشكل ديگر اين بود كه مسئولين جشنواره متأسفانه در ايام جشنواره حضور مشخص و مثمرثمر و فعالي نداشتند. يعني در ايام جشنواره به غير از آقاي مهندس ابراهيمي مديركل فرهنگي دانشگاه فردوسي و بنده كه از صبح تا شب حضور كامل داشتيم و البته در مقام تصميم‌گيري هم نبوديم، مابقي حضور نداشتند و يا اينكه حضور گذرايي داشتند و اين كم لطفي‌اي بود كه از سوي مسئولين صورت گرفت.

نحوه داوري را در جشنواره ششم چگونه ديديد؟ نسبت به جشنواره قبل چه موضوع يا مساله جديدي مطرح شده بود؟
به نظر من برخلاف آنچه كه گفته مي‌شود داوري مسأله داشته است، اينگونه نيست. زيرا عمدتاً هميشه عده‌اي به دليل توقعات بالايي كه داشته‌اند، ناراحت خواهند بود. ولي فكر مي‌كنم كه اشكالات داوري اين دوره نسبت به پنج دوره قبل به حداقل رسيده بود. با نگاهي به جشنواره‌هاي گذشته يكي از مشكلاتي كه در جشنواره‌هاي گذشته وجود داشت شيوه‌ داوري آن بوده است. آن شيوه و مكانيزم داوري دوره‌هاي گذشته، مشكلات را تشديد مي‌كرد. الگوي داوري امسال در جشنواره ششم، الگوي داوري‌اي بود كه خانه نشريات دانشجويي در جشنواره‌هاي منطقه‌اي استفاده كرده بود.
و يكي از تأثيرات جدي حضور وزارت علوم در جشنواره اخير، در بحث داوري نمايان مي‌‌شود. يعني الگويي كه در 10 جشنواره منطقه‌اي انجام داده بوديم و طرح پخته‌اي بود، در جشنواره اخير پياده شد، بنابراين ميزان خطا در جشنواره اخير بسيار كاهش يافت.
چند نهاد اصلي در امر سياستگزاري وزارت علوم، بهداشت و اداره نشريات نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري بودند وداوران نيز توسط اين سياستگزاران تعيين شدند. به عبارتي هيأت داوران توسط كميته‌اي متشكل از نمايندگان نهادهاي مذكور به همراه نمايندگان مجمع و انجمن صنفي نشريات دانشجويي تعيين شد و مسئول كميته داوران و كميته ارزشيابي كه پيشنهاد اوليه را داده بودند نيز حضور داشتند. بنابراين هيأت داوران با اجتماع نهادهاي مذكور انتخاب شد كه اين انتخاب به واسطه قابليتها و اشراف افراد به موضوع صورت گرفت.

ظاهراً استقبال چنداني از كارگاههاي آموزشي نشد، چه دلايلي را مي‌توان براي اين عدم استقبال ارائه كرد؟ چه راهكارها و پيشنهادهايي براي ارتقاي كيفيت كارگاهها به نظر شما مي‌رسد؟

اول اينكه هر برنامه‌اي اقتضائات خاص خود را دارد. اما عمده‌ترين دلايلي كه به نظر من مي‌رسد را مي‌توان در دو بخش مطرح كرد. يكي شيوه برگزاري كه اجرا و برگزاري جشنواره در يك فرصت محدود و خيلي سريع صورت گرفت و دليل ديگر در نوع مهارتها و مدعوين جشنواره بود. يعني افراد مدعو، بايد افراد چهره‌اي باشند كه قابليت جذب مخاطب را داشته باشند.
سوم اينكه در جشنواره اخير فضاي نمايشگاه و كارگاههاي آموزشي دور از همديگر قرار داشت، بنابراين دانشجويان زياد به آنجا رفت و آمد نداشتند. كلاسهاي آموزشي بايد در مجاورت مكاني نمايشگاه باشد. اين كارگاهها نه به صورت مونولوگ بلكه بر مبناي ديالوگ ‌باشند. لذا پيشنهاد مي‌شود از افرادي استفاده گردد كه انگيزه حضور دانشجويان را در كلاسهاي مذكور بيشتر كند.

به نظر شما چه سياستگزاري‌هاي كلاني در زمينه نشريات دانشجويي بايد انجام گردد كه انجام نشده است؟

از يك طرف ضعف آئين‌نامه‌اي نشريات دانشجويي برطرف گردد در اين خصوص در سال 78 اقداماتي در جهت اصلاح آئين‌نامه صورت گرفت كه پس از حدود 6 سال يك اصلاحيه‌اي در باب مذكور صورت گرفت كه البته هنوز هم آئين‌نامه خالي از اشكال نيست. از طرفي ديگر از تجربيات ساير نهادها و ارگانها استفاده گردد. مثلاً خانه نشريات دانشجويي با برگزاري 10 جشنواره منطقه‌اي و برگزاري 5 دوره جشنواره مديران مسئول و تهيه و ارائه كتب آموزشي جزو فعاليترين نهادهاي مرتبط با حوزه نشريات بوده است. پيشنهاد مي‌شود كه از تجربيات اين نهادها استفاده شود.
علت عدم پوشش مناسب رسانه‌اي جشنواره مخصوصاً از سوي نشريات محلي چه بود؟

البته درباره مطبوعات مشهد اطلاع چنداني ندارم و توجهي به آن نكردم اما نگاه رسانه‌هاي مركز به جشنواره به دليل اينكه جشنواره خارج از مركز (تهران) انجام شد، اطلاع‌رساني چنداني در زمان انجام جشنواره صورت نگرفت، ولي بعد از جشنواره انعكاسات و توجه خوبي به موضوع صورت گرفت.

آيا نتايج انتخاب برترين‌هاي جشنواره امسال پيش از موعد مقرر افشا شده بود؟

خير. اينگونه نيست. برخلاف سالهاي گذشته كه بطور رسمي نتايج قبل از اختتاميه اعلان مي‌شد، امسال تا قبل از موعد اختتاميه و با انگيزه برگزاري هرچه پرشورتر آن، نتايج منتشر نشده بود و اگر موردي بود، بيشتر براساس شايعات و توهمات بود. من بعد از اختتاميه كه به هم خورد، يك نسخه از نتايج را از مسئول كميته داوران تحويل گرفته و يكروز پس از اختتاميه، نتايج را بر روي سايت وزارت علوم قرار دادم.

http://www.payambarazam.ir
/index.html
/web_view_id_56.html

صفحه نخست
سياسي
اجتماعي
فرهنگي
دانشجويي
نشريات دانشجويي
مذهبي
صنفي
ورزشي
علمي آموزشي
مناسبتهاي ويژه/بزگداشت روز دانشجو
دهه گفتمان دانشگاهي
پرسمان دانشجويي
گزارش تصويري
اخبار ويــــــــژه

مقاله
گزارش
گفتگو
گزيده نشريات دانشجويي

وب لاگ خبرنگاران ما
ثبت نام در وب لاگ
ورود اعضا
ليست پيوندها
ارسال سوژه خبري
ارسال خبر
تماس با ما