طرح  عکس  نمايه نشريات دانشجويي  بانک اطلاعات نشريات دانشجويي  آموزشي  معرفي مراكز فعال نشريات  جشنواره نشريات  مجله همراه  تازه هاي نشريات  اتاق گفتگو   
همايش تعاون و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهي برگزار مي شود            تقويم آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در نيمسال تابستان سال تحصيلي 1385 اعلام شد            پذيرش مقاله عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان در كنگره بين المللي            برگزاري كارگاه برنامه ريزي و الگوهاي تدوين طرح درس در دانشگاه گرگان            دانشگاه گرگان ميزبان مسابقات تنيس و بدمينتون دانشگاه هاي كشور           
چند سوال ؟؟ یک جشنواره ! رضا اسماعیلی (مسئول امور فرهنگی واجتماعی وزارت بهداشت) :   12/شهريور/1384---9:32:26 PM
چند سوال ؟؟ یک جشنواره !
رضا اسماعیلی (مسئول امور فرهنگی واجتماعی وزارت بهداشت) :
اشاره: پس از برگزاري ششمين جشنواره نشريات دانشجويي در مشهد، با هدف بررسي مشكلات و آشكار نمودن برخي زواياي مبهم جشنواره و به جهت تنوير اذهان خوانندگان با مسئولان چند نهاد اجرايي جشنواره و يك نهاد صنفي، دانشجويي مصاحبه نموديم، لذا باآقایان اسماعيلي مسئول امور فرهنگي و اجتماعي وزارت بهداشت، حق‌پناه مديرخانه نشریات وزارت علوم ، اشراقی دبیر مجمع صنفی نشریات دانشجویی ودکتر دارابی معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مصاحبه هایی صورت گرفت که هر کدام از مصاحبه ها بصورت مجزاآورده می شود .لازم به ذکر است که آقای دکتر منوری مدیر اجرایی جشنواره حاضر به مصاحبه نشدند . همچنین قصد داشتیم تا مصاحبه هایی هم با آقای لیالی ازاعضاشورای سیاستگزاری جشنواره ششم وخانم خشوری دبیر انجمن صنفی نشریات ترتیب دهیم که به دلیل ضیق وقت موفق به این مهم نشدیم .هدف از برگزاري جشنواره نشريات دانشجويي چيست؟

اهداف عمده ما از برگزاري جشنواره نشريات از اين قرار است: اول جلب مشاركت دانشجويان در فعاليتهاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي در جهت خارج كردن دانشجويان از انفعال اجتماعي و سياسي و هدف دوم، ايجاد بستر مناسب براي بالندگي و باروري استعدادهاي دانشجويان اهل قلم و فكر بوده است كه از اين طريق دانشجويان بتوانند انديشه‌ها و تفكرات خود را منعكس كنند. در كنار اين اهداف، نشريات دانشجويي مي‌توانند تريبون خوبي براي بيان مشكلات صنفي دانشجويي باشند تا بتوانند از طريق آن مسئولين را به پاسخگويي وادارند و بالاخره هدف عمده‌تر، قانونمند كردن و ساماندهي نمودن نشريات دانشجويي است. سابقاً در دانشگاهها، يعني از پيروزي انقلاب تا حدود 8 سال پيش فعاليت نشريات دانشجويي به لحاظ كم و كيف محدود بود و معاونتهاي فرهنگي و دانشجويي نيز در دانشگاهها چندان احساس تكليف نمي‌كردند كه كمكي به نشريات بكنند. چرا كه نه آئين‌نامه‌اي وجود داشت و نه دستورالعملي. بنابراين با هدف قانونمند و تثبيت و سازماندهي كردن آنها، آئين‌نامه فعاليت نشريات دانشجويي تدوين شد و برگزاري جشنواره نشريات دانشجويي نيز تصويب گرديد و بركات اين حركت فرهنگي هم بسيار ارزنده بود و به اعتراف بسياري از دوستان دانشجو مفيد و مؤثر بوده است كه با اين كار خيلي از جريانهاي افراطي كه در دانشگاهها شب‌نامه چاپ مي‌كردند، بعد از شكل گرفتن جريان نشريات دانشجويي، حرفهاي خود را بسيار معتدلتر منعكس كردند.

متوليان برگزاري جشنواره نشريات دانشجويي چه ارگانها و نهادهايي هستند؟ آيا كثرت و ازدياد متوليان برگزاري جشنواره خللي به كيفيت و چگونگي جشنواره وارد نمي‌كند؟

از جشنواره اول تا به امروز يك تركيب مشخصي از متوليان وجود داشته است كه شامل وزارت بهداشت به عنوان متولي و مجري اصلي، وزارت علوم، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري هم به عنوان سياستگزار و مشاركت‌كننده، دانشگاه آزاد اسلامي و سازمان ملي جوانان نيز در دو جشنواره اخير به عنوان ساير نهادهاي مشاركت‌كننده صرف مي‌باشند.
من معتقدم كه متوليان و سياستگزاران فرهنگي جامعه، بخصوص در دانشگاهها به اين فرمول رسيده‌اند و يك اتفاق نظري بين آنها وجود دارد. يعني بايد تقسيم كاریى درجشنواره های سراسری متناسب با موضوع صورت گیرد.دراین خصوص اولا متولی اصلی هر برنامه مشخص شود ثانیاًسایر مشارکت کنندگان نیز علاوه بر متولی اصلی مشخص شود . البته نه به این معنا که بین آنها تداخل یا تقابل ایجاد شود.
به نظر شما چه ارگانها و نهادهايي به غير از نهادهاي نامبرده در بالا بايد يا مي‌توانند جزو متوليان باشند؟
به نظر من اگر كانونهاي فرهنگي هنري در دانشگاهها را فعال كنيم و به اين سمت و سو حركت كنيم كه اصلاً خود دوستاني كه در كانونهاي فرهنگي هنري بصورت رسمي و قانوني فعاليت مي‌كنند، طرح برگزاري جشنواره‌ها را به نهادهاي ذيربط ارائه دهند و در واقع خود دانشجويان مجري اصلي باشند و معاونتهاي دانشجويي فرهنگي هم به دوستان دانشجو كمك كنند، بسيار پربارتر خواهد بود و از طرفي از مزايايي نيز برخوردار است. مثلاً خيلي از تبعات سياسي كمرنگ‌تر مي‌گردد و در صورتي هم كه مسائلي پيش بيايد كه با آرمانها و ارزشهاي نظام جمهوري اسلامي سازگار نباشد آن را به مجموعه‌هاي حكومتیمنسوب نمی کنند.

نقاط قوت و ضعف جشنواره‌ي ششم را ضمن ارائه‌ي مقايسه‌اي با جشنواره‌هاي گذشته در چه مواردي مي‌بينيد؟

چند امر را به عنوان نقاط قوت مي‌توان شمرد:
1ـ مشاركت فعال وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري وسازمان ملي جوانان در برگزاري جشنواره ششم.
2ـ حضور پررنگ و مشاركت فعال دانشجويان در برگزاري جشنواره كه حدود 1236 نشريه دانشجويي شركت داشتند.
3ـ مسائل رفاهي جشنواره نيز از نقاط قوت جشنواره بود. هرچند كه ما در واقع سعي كرديم كه از لحاظ اسكان و پذيرايي و سرويس‌دهي به دانشجويان شركت‌كننده بتوانيم حدمطلوب و مناسبي را در نظر بگيريم كه الحمدالله به اعتراف همه دوستان در مجموع راضي بودند. البته يكسري نارضايتيها از نحوه‌ي پذيرش و عدم برنامه‌ريزي مناسب وجود داشت كه ما آن را مي‌پذيريم.
از نقاط ضعف ديگر هم كه در اكثر جشنواره‌ها وجود دارد، بحث داوري است كه با اينكه ما خيلي تلاش كرديم كه درباره گزينش و تركيب داوران دقت نظر بيشتري صورت گيرد و تمام سلايق را دربر گرفته و پوشش دهد، اما باز هم به نقطه ايده‌آل نرسيديم و باز هم در مورد داوري حرف و حديثهايي داشتيم.

به نظر شما بهتر است كه جشنواره نشريات هردو سال يكبار برگزار گردد يا هرسال؟ چرا؟

پيشنهاد دوسالانه شدن جشنواره نشريات دانشجويي از سوي وزارت بهداشت داده شد و در واقع ما موافق اين طرح هستيم. اين پيشنهاد نيز دلايلي داشت. دليل اول پيشنهاد مذكور از منظر وزارت بهداشت بار مالي سنگين برگزاري اين جشنواره هست. بنابراين برگزاري جشنواره بصورت سالانه مقرون به صرفه نيست از طرفي فرصت يكساله براي اينكه خودمان را براي برگزاري جشنواره آماده كنيم كافي نيست. البته در فاصله اين دو سال تصميم داريم كه جشنواره‌هاي منطقه‌اي در دانشگاههاي علوم پزشكي برگزار كنيم و برگزيدگان جشنواره‌هاي منطقه‌اي را به جشنواره‌هاي سراسري دعوت كنيم. اين عامل هم بار مالي جشنواره را سبكتر مي‌كند و هم اينكه دوستان سعي مي‌كنند رقابت جدي‌تري داشته باشند و در ارتقاء كيفي نشريات دانشجويي نيز موثر خواهد بود.

نحوه داوري را چگونه ديديد؟ آيا كار جديدي پيرامون داوري در جشنواره ششم ارائه شد يا خير؟ داوري را در مقايسه با جشنواره‌هاي دوره‌هاي قبل چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

نحوه داوري آنطور كه مطلوب و مفروض بود، در جشنواره اخير محقق نشد. شايد مشكل از اينجا ناشي گردد كه يكسري ابهاماتي در بحث داوري وجود دارد. دوستان دانشجو چون از دور، دستي بر آتش داشتند، بنابراين قضاوتي متفاوت از قضاوت ما درباره بحث داوري خواهند داشت. البته اين به اين معنا نيست كه داوري امسال داوري مناسبي نبود. اتفاقاً در مقايسه با سالهاي قبل داوري امسال معقولتر و مناسبتر برگزار شد و شايد تا 80 درصد به اهداف خودمان رسيديم و رضايت دانشجويان را هم برآورديم. ولي ابهاماتي كه وجود دارد به اين مورد برمي‌گردد كه مثلاً چرا برخي نشريات چندين بار نامشان به عنوان نشريه برتر آمده است. درحاليكه علت آن اينست كه در چندين مورد مجزا از آن نشريه تقدير شد و بعضاً كه مقاله‌ يا گزارش يا مطلبي هم به عنوان نمونه انتخاب شده در حقيقت از خود نشريه تقدير نشده، بلكه از نويسنده آن مطلب خاص تقدير شده و طبيعتاً وقتي از نويسنده يا گزارشگر تقدير مي‌شود اسم نشريه هم در كنار آن قيد مي‌شود و اين باعث سوء تفاهم مي‌شودكه تبعيض بوجود آمده است.
ظاهراً استقبال چنداني از كارگاههاي آموزشي در زمان برگزاري جشنواره نشد، به چه دليل؟

در شوراي سياستگزاري يك بحثي مطرح و پيش‌بيني شده بود و آن اين بود كه اگر كارگاههاي آموزشي منفك از نمايشگاه و در يك فضاي سربسته و سرپوشيده بصورت كلاسي برگزار شود، دانشجويان چندان استقبال نمي‌كنند، چنانكه در جشنواره‌هاي قبلي هم اين اتفاق افتاد. امسال هم توصيه شد كه اگر قرار است كارگاه آموزشي داشته باشيم، كارگاهها در بطن و درون فضاي نمايشگاه برگزار شود كه دانشجويان هنگام بازديد از نمايشگاه از اين كلاسها استفاده كنند. ولي ظاهراً كارگاههايي كه خارج از فضاي نمايشگاهي برگزار شده بود، به دليل فاصله مكاني، چندان مورد استقبال واقع نشد. بنابراين در جشنواره‌هاي آتي يا بايد در خود نمايشگاه كارگاهها را برگزار كنيم يا اينكه اصلاً برگزار نشود.

به نظر شما چه سياستگزاريهاي كلاني در زمينه نشريات دانشجويي بايد انجام گردد كه انجام نشده است؟

در اين چندسال تلاشهاي زيادي در جهت تثبيت نشريات دانشجويي در دانشگاه و جامعه شده و آيين‌نامه‌اي مدون به شوراي دانشگاهها ابلاغ و معاونتهاي فرهنگي موظف به پشتيباني از نشريات دانشجويي شده‌اند.
طبيعتاً كمبودهايي هم در حوزه سياستگزاري كلان نشريات وجود داشته است كه يكي از مهمترين آنها مسائل حقوقي نشريات دانشجويي است.
آئين‌نامه نشريات دانشجويي نواقص زيادي دارد و شوراي عالي انقلاب فرهنگي هم به اين نتيجه رسيده كه اين آئين‌نامه بايد مورد بازنگري قرار گيرد و با همين رويكرد از وزارت علوم، بهداشت، دانشگاه آزاد و نهاد رهبري دعوت به عمل آمد تا به بازنگري و اصلاح آئين‌نامه بپردازند و اين كار برعهده نهادهاي مذكور مي‌باشد.

علت عدم پوشش رسانه‌اي مناسب جشنواره مخصوصاً نشريات محلي چه بود؟

من دقيقاً در جريان كم و كيف اين مساله نيستم و فكر مي‌كنم كه اين سوال را بايد از مسئولين جشنواره سوال كرد كه در برگزاري و امور اجرايي دخيل بودند و واحدي تحت عنوان روابط عمومي و اطلاع‌رساني داشتند. اما واقعيت اينست كه دوستان تلاش خودشان را داشته‌اند ولي به دليل بي‌رغبتي كه از طرف مطبوعات وجود داشت و باعث مي‌شد كه اشتياق چنداني براي پوشش خبري مطبوعات نداشته باشد و يا به دليل كوتاهي دوستان در دانشگاه علوم پزشكي مشهد اين اتفاق افتاد. اما براي پاسخ دقيق بايد از خود دوستان مشهدي پرسيد و پاسخهاي دقيقتر را از آنان شنيد يا خواست.
علل تحصن و اعتراض دانشجويان به مجريان و متوليان و پيش آمدن مراسم اختتاميه جشنواره چه بود؟ به نظر شما آيا از قبل برنامه‌ريزي شده بود؟

من برخلاف نظر بسياري از دوستاني كه فكر مي‌كنند اعتراضات صبغه‌ي سياسي داشته، فكر مي‌كنم كه بيشتر از عدم برنامه‌ريزي مناسب و ضعف مديريت و عملكرد مسئولين در امور اجرايي سرچشمه مي‌گيرد و اگر دوستان ما در دانشگاه فردوسي مشهد و دانشگاه علوم پزشكي در واقع تعامل سازنده‌تري با هم داشتند و قبل از جشنواره، برنامه‌ريزي مناسب و مديريت مناسبي را در جشنواره بكار مي‌بردند، اعتراضات كمرنگ‌تر مي‌شد و يا اصلاً شاهد اعتراض نبوديم در مسائلي همچون نحوه پذيرش، شيوه غرفه‌بندي در نمايشگاه، عده‌اي معتقد بودند كه تبعيض صورت گرفته است و تشديد اين اعتراضات هم از آنجا نشأت مي‌گرفت كه مسئولين اجرايي جشنواره تن به پاسخگويي نمي‌دادند و حتي سعي در برطرف كردن آن نيز نداشتند. مجموع اين عوامل باعث انباشت اعتراضات شد و باعث شد كه ما با يك اختتاميه ناكام مواجه شويم.
چه راهكارهايي جهت كاهش اعتراضات دانشجويان پيشنهاد مي‌كنيد؟

از طرفي ما در فضاهاي دانشجويي هميشه شاهد مسائلي از اين دست بوده‌ايم و شايد هم اين به تعبير مقام معظم رهبري به روحيه آرمان‌خواهانه دانشجويان بازمي‌گردد. دانشجو عنصري است آرمانخواه و منتقد و اگر مسئولين و سياستگزاران فرهنگي ما معقولانه با اين اعتراضات بجا و به حق دانشجويان برخورد كنند و تريبونهاي مناسبي را جهت انعكاس اين اعتراضات در اختيارشان گذاشته و پاسخگو باشند، فكر مي‌كنم كه اين التهابات فروكش مي‌كند و در محيطهاي دانشجويي دچار تنشهاي سياسي نخواهيم شد. گاهي طفره رفتن از پاسخگويي و بخصوص فرافكني كردن و تلاش در جهت رفع اتهام از سوي مسئولان اين تنشها را بيشتر خواهد كرد. چنانكه تجربه نيز نشان مي‌دهد كه هرجا ما پاسخگو بوديم و برخورد مناسبي با دانشجويان خود داشتيم، دانشجو با فروتني مسائل را پذيرفته است.

در پايان اگر مطلب خاصي داريد بفرمائيد.همه ناگفته‌ها تا حد زيادي گفته شد. در پايان از دوستانمان در دانشگاه فردوسي مشهد، دانشگاه علوم پزشكي مشهد و همچنين از همه نهادهاي مشاركت‌كننده، بخصوص نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها، وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و همچنين سازمان ملي جوانان كه در برگزاري جشنواره ششم ما را همراهي كردند سپاسگزاري مي‌كنم و از دوستان دانشجو هم پوزش مي‌خواهيم چرا كه با تمام تلاشهايي كه صورت گرفت تا جشنواره ششم به نحو مطلوب و مناسبي برگزار شود، معترف هستيم كه كمبودها و كاستي‌هايي وجود داشت كه دانشجويان عزيز خواهند بخشيد. ان‌شاء‌الله سعي مي‌شود كه در جشنواره‌هاي آتي نقش دانشجويان را پررنگ‌تر كنيم و به سمتي برويم كه خود دانشجويان و تشكلهاي دانشجويي متولي اصلي برگزاري اين جشنواره‌ها باشند.
در پايان از شما و تمام دوستان شما در اداره نشريات نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري تشكر و قدرداني مي‌كنم.
باتشكر از شما که وقتتان رادراختیار همراه گذاشتید .
http://www.payambarazam.ir
/index.html
/web_view_id_56.html

صفحه نخست
سياسي
اجتماعي
فرهنگي
دانشجويي
نشريات دانشجويي
مذهبي
صنفي
ورزشي
علمي آموزشي
مناسبتهاي ويژه/بزگداشت روز دانشجو
دهه گفتمان دانشگاهي
پرسمان دانشجويي
گزارش تصويري
اخبار ويــــــــژه

مقاله
گزارش
گفتگو
گزيده نشريات دانشجويي

وب لاگ خبرنگاران ما
ثبت نام در وب لاگ
ورود اعضا
ليست پيوندها
ارسال سوژه خبري
ارسال خبر
تماس با ما